Neoklasik realizm çerçevesinde Çin-Japonya ilişkileri (2012-2024)
China-Japan relations within the framework of neoclassical realism (2012-2024)
  1. Tez No: 941695
  2. Yazar: EBRAR FATMA GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURTBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Tarihi rakip”olarak anılan Çin ve Japonya'nın ilişkileri tarih boyunca değişkenlik göstermiştir. Uluslararası sistemde önemli aktörler olan bu iki komşu ülkenin rekabeti, dış politikaları ve bölgedeki gelişmelerle perçinlenmiştir. Japonya açısından yükselen Çin'in, Batı ve müttefiki olan Japonya için tehdit oluşturduğu varsayılırken, Çin açısından ise Japonya'nın ABD ile olan yakın ilişkileri ve bölgedeki faaliyetlerinin, Çin için tehdit oluşturduğu varsayılmaktadır. 2012 yılı sonrasında Çin'de Xi Jinping'in, Japonya'da ise Abe Shinzo'nun göreve gelmesiyle birlikte iki ülkenin de dış politikada daha proaktif bir yaklaşım benimsediği görülmektedir. Bu durumun etkilerinin iki ülke ilişkilerine yansıdığı görülmektedir. Dolayısıyla Çin ve Japonya ikili ilişkileri incelendiğinde uluslararası sistemin baskısının yanı sıra iç faktörlerin de araştırılması gerektiği görülmektedir. Bu tez 2012 yılı sonrasında Çin ve Japonya ilişkilerini Neoklasik Realizm çerçevesinde açıklamayı amaçlamaktadır. Neoklasik Realizm devlet davranışını anlamak amacıyla uluslararası sistem dinamiklerinin yanı sıra devlet liderleri ve yerel faktörler gibi iç birim faktörlerini de bir araya getiren bir kuramdır. Bu nedenle araştırmanın kuramı olarak Neoklasik Realizm belirlenmiştir. Bu bağlamda tezin ana odağı Çin ve Japonya'nın 2012 ve 2024 yılları arasındaki dönemdeki ikili ilişkileri Neoklasik Realizm çerçevesinde analiz etmektir. Bu bağlamda tez Çin ve Japonya ilişkilerinde sistemin verdiği sinyallerin yanı sıra başta karar alıcılar olmak üzere iç faktörlerin de ikili ilişkileri belirlediği varsayımına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As“historical rivals”, China and Japan's relations have fluctuated throughout history. The rivalry of these two neighbouring countries has been reinforced by their foreign policies and developments in the region. For Japan, a rising China pose a threat to the West and its ally Japan, while for China, Japan's close relations with the US and its activities in the region pose a threat to China. After 2012, with the election of Xi Jinping in China and Abe Shinzo in Japan, both countries adopted a more proactive approach in foreign policy. The effects of this situation are reflected in the relations between the two countries. Therefore, when the bilateral relations between China and Japan are analysed, it is seen that besides the pressure of the international system, domestic factors should also be investigated. This thesis aims to explain the relations between China and Japan after 2012 within the framework of Neoclassical Realism. Neoclassical Realism as a new theoretical perspective in the Realist school that combines the dynamics of the international system as well as domestic factors such as state leaders and local factors to understand state behaviour. Therefore, Neoclassical Realism is chosen as the theory of the study. In this context, the focus of the thesis is to analyse China and Japan's bilateral relations between 2012 and 2024 within the framework of Neoclassical Realism. In this context, the thesis assumes that in addition to the signals given by the system in China-Japan relations, internal factors, especially decision-makers, also determine bilateral relations.