Konservatuvar öğrencilerinin taksim icra etmeye yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of conservatory students' attitudes towards performing improvisation in terms of various variables
- Tez No: 941711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, konservatuvar öğrencilerinin taksim icra etmeye yönelik tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Nicel nitelikte ve tarama modeline uygun olacak şekilde tasarlanan bu araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılları içerisinde Türkiye'nin farklı bölgelerinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 18 farklı devlet konservatuvarında Türk sanat müziği çalgısı icra eden ve 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 232 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde, araştırmacı tarafından düzenlenen kişisel bilgi formu ile Keklik Kal (2020) tarafından geliştirilen geçerliği ve güvenilirliği kanıtlanmış (α=0,919) ''Türk Müziğinde Taksim İcra Etmeye Yönelik Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Bu araştırmada kullanılan ölçeğin güvenilirliği ise α=0,799 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın verileri, katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda SPSS 24.0 istatistik yazılımına aktarılmış ve gerekli değerlendirmeler bu program aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin taksim icra etmeye yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin TİEYT puan düzeylerinde; cinsiyet değişkenine, yaş düzeylerine, mezun olunan lise türüne, bireysel çalgılarını çalma sürelerine, ailelerinde Türk müziği ile ilgilenen birey olma durumuna, baba ve anne öğrenim durumlarına, sınıf düzeyine, bireysel çalgı ile gün içinde taksim çalışma durumlarına, amatör bir grupta çalma durumlarına ve okul dışında bir müzik etkinliğinde bireysel çalgıları ile sahne alma gibi değişkenlere göre anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öte yandan, bireysel çalgı ile gün içinde taksim dinleme durumlarına, okul içinde bir müzik etkinliğinde bireysel çalgıları ile sahne alma durumlarına ve makam bilgilerini geliştirmek amacıyla gün içinde ayırdıkları çalışma sürelerine göre, tutum puan düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this resarch, the aim of this study was to measures the attitudes of conservatory students towards performing improvisation and to examine these attitudes in terms of various variables. In the research contemplated in accordance with screening method and quantitative quality, the study group consisted of a total 232 students who are studying in 18 state conservatories selected from different regions of Turkey with a simple random sampling method and who play Turkish Classical Music instruments (except percussion instruments) in the 2023-2024 academic year. In this study, valid and reliable (α=0,919) ''Attitude Scale Towards Performing Taksim in Turkish Music'' which was developed by Keklik Kal (2020) and also a personal information form was used. The reliability of scale used in this study was calculated as α=0,799. The data of the study were transferred to the SPSS 24.0 statistics program analyzed in line with the data, obtained from the participants. As a result of research, it was understood that the students attitudes towards performing improvisation were at a high level. With this, it was observed that there was no significant difference in the attitude score levels of the students in terms of TİEYT scores according to the gender variable, age level, type of high school graduated from, duration of playing their individual instruments, presence of a family member interested in Turkish music, education status of father and mother, grade level, status of practicing improvisation with an individual intrument during the day, status of playing in an amateur group and status of taking the stage with their individual instruments in a music event outside of school. In addition, it was concluded that there was a significant difference in the attitude score levels according to the students listening to improvisation with their individual instruments during the day, taking the stage with their individual instruments in a music event at school, and the time they devoted to studying during the day to improve their knowledge of makam.