Aktif spor hayatına devam eden futbolcuların dengeli yaşam ve batıl inanç düzeylerinin incelenmesi
Examination of balanced life and superstitious belief levels of football players who continue their active sports life
- Tez No: 941772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı aktif olarak futbol oynayan sporcuların dengeli yaşam ve batıl inanç durumlarını çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Nicel bir araştırma olan bu çalışmada tarama modeli benimsenmiştir. Çalışmanın evrenini, Ege Bölgesinde aktif olarak futbol oynayan sporcular oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise Kütahya ilinde 1. Amatör, Süper Amatör ve Bölgesel Amatör liginde aktif olarak futbol oynayan 399 sporcu oluşturmaktadır. Ölçme aracı olarak Aypay ve Kara (2018) tarafından geliştirilen“Dengeli Yaşam Ölçeği”, sporda batıl inanç ve davranışlarını belirlemek için ise Buhramnn, Brown ve Zaugg (1982) tarafından geliştirilen, Barut (2008) tarafından uyarlama çalışmaları yapılan“Sporda Batıl İnanç ve Davranış Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen veriler normallik varsayımlarını sağladıktan sonra bağımsız örneklem testi (T-testi), tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA), korelasyon (Pearson) ve Post Hoc testlerinden Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the balanced life and superstitious beliefs of active soccer players according to various variables. In this quantitative study, the survey model was adopted. The population of the study consists of athletes who actively play soccer in the Aegean Region. The sample group consists of 399 athletes actively playing football in the 1st Amateur, Super Amateur and Regional Amateur league in Kütahya. The“Balanced Life Scale”developed by Aypay and Kara (2018) was used as a measurement tool, and the“Superstitious Belief and Behavior Inventory in Sports”developed by Buhramnn, Brown, and Zaugg (1982) and adapted by Barut (2008) was used to determine superstitious beliefs and behaviors in sports. After the data obtained met the normality assumptions, independent sample test (T-test), one-way analysis of variance (One-Way ANOVA), correlation (Pearson) and Tukey test from Post Hoc tests were applied.