Dönemsel su stresinin farklı gelişme tiplerindeki şeker kuru fasulyede verim ve kaliteye etkileri
Periodic water stress effects on yield and quality of şeker dry bean with various growth habits
  1. Tez No: 941775
  2. Yazar: YUSUF BAKSİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SAYGILI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tarımsal su kullanımı kontrollü bir şekilde planlanması gereken önemli bir konudur. Bu araştırma fasulyede dönemsel su kısıntısının verim ve kaliteye etkisinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada bodur (Erzincan Şeker, Kurtuluş), yarı sarılıcı (Gündoğan) ve sarılıcı (Bulduk) gelişme tipindeki dört fasulye çeşidine tam sulama (TS) ve su stresi (S1, S2, S3 ) uygulanmıştır. Tarla denemesi 2023 yılında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada çiçeklenme süresi 43.0-50.1 gün, bakla oluşumu 50.1-60.1 gün, yaprak sıcaklığı 30.1-37.8 ° C, SPAD indeksi 33.6-44.4, maksimum PSII kuantum etkinliği 0.591-0.752, olgunlaşma süresi 93.3-114.0 gün, bitki boyu 58.5-318.3 cm, bitkide bakla sayısı 14.3-48.1 adet, baklada tane sayısı 3.1-6.0, biyolojik verim 758.3-3954.3 kg/da, tane verimi 285.3-578.3 kg/da, hasat indeksi %12.6-44.5, yüz tane ağırlığı 32.8-57.5 g, protein oranı %25.2-28.3, su alma kapasitesi %34.0-67.0, su alma indeksi %102-115, pişme süresi 15.0-20.1 dk ve kabuk oranı %6.0-7.3 arasında değişmiştir. En yüksek tane verimi Kurtuluş ve Bulduk çeşitlerinde belirlenmiştir. Su stresi uygulamalarında en yüksek tane verimi S2, yani çiçeklenme başlangıcı-bakla oluşumunda su stresi uygulanıp bakla oluşumu sonrasında tam sulama uygulamasında görülmüştür. Dönemsel olarak değerlendirildiğinde, fasulyede sadece çiçeklenme döneminde uygulanan stres, sadece bakla oluşumu dönemine uygulanana göre bitkilerde daha tolere edilebilir sonuçlara neden olmuştur. S2 uygulamasında TS konusuna göre %14 su tasarrufu ve %16 daha yüksek verim elde edilmiştir. Sonuçlara göre, S2 uygulaması sadece daha fazla fasulye üretimi için değil aynı zamanda daha sürdürülebilir çevre için de en uygun sulama programı niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Agricultural water use is an essential issue and needs to be organized in a controlled approach. This study was conducted to determine the effect of periodic deficit irrigations on yield and quality of beans. In the present study, full irrigation (TS) and periodic deficit irrigations (S1, S2, S3) were applied to four bean varieties with bush (Erzincan Şeker, Kurtuluş), semi-climber (Gündoğan) and climber (Bulduk) growth types. The field trial was conducted in Tokat Gaziosmanpaşa University Agricultural Application and Research Center in 2023 with three replications according to the split-plot experimental design in randomized blocks. In the study, flowering period were between 43.0-50.1 days, pod formation 50.1-60.1 days, leaf temperature 30.1-37.8 °C, SPAD index 33.6-44.4, maximum PSII quantum efficiency 0.591-0.752, maturity period 93.3-114.0 days, plant height 58.5-318.3 cm, number of pods per plant 14.3-48.1, number of seed per pod 3.1-6.0, biological yield 758.3-3954.3 kg/ha, grain yield 285.3-578.3 kg/ha, harvest index 12.6-44.5%, hundred seed weight 32.8-57.5 g, protein content 25.2-28.3%, water uptake capacity 34.0-67.0%, water uptake index 102-115%, cooking time 15.0-20.1 min and husk percentage 6.0-7.3%. The highest grain yield was determined in cultivars Kurtuluş and Bulduk. In water stress treatments, the highest grain yield was observed in S2, i.e. water stress at the beginning of flowering - pod formation and full irrigation after pod formation. When considered periodically, the stress applied only during the flowering period caused more tolerable results in bean plants than the stress applied only during the pod formation period. In S 2 treatment, 14% water was saved and 16% higher yield was obtained than TS treatment. The results suggest that S2 treatment is the most suitable irrigation program for more bean production and a more sustainable environment.