Rusya-Ukrayna Savaşı sonrasında ekonomik yaptırımların Rusya Federasyonu'nun enerji politikalarına etkileri
The effects of economic sanctions on the energy policies of the Russian federation after the Russia-Ukraine War
- Tez No: 941774
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT PURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Rusya Federasyonu, zengin kaynakları ve ihracatçı ülke konumuyla enerjide dünyanın en önemli aktörlerinden biridir. Sahip olduğu kaynaklar, Rusya'nın enerji politikasını birçok vaka üzerinden çalışmaya değer bir hâle getirmektedir. Bu vakalardan birisini teşkil eden Ukrayna ile Rusya arasında sıcak temas ve sonrasında Rusya'ya askeri, diplomatik, ekonomik ve politik alanlara varan geniş yelpazede yaptırımlar ile bunların Rusya'nın enerji politikalarına etkileri ilgili tezin konusunu oluşturmaktadır. Yaptırımlar yalnızca, ülkelerin ekonomik göstergelerine etki etmemiş, siyasi ajandalarını yeniden çizmelerine, yeni ekonomik anlaşmalar yapma gerekliliğine, yeni müttefikler belirleyerek Rusya-Ukrayna Savaşı merkezli kutupların oluşmasına ve genel çapta ülkelerin kamuoyu algılarının değişimine kadar pekçok noktaya sirayet etmiştir. Bu çalışma kapsamında analiz edilen vaka, 24 Şubat 2022 tarihi itibarıyla Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın ivme kazanması neticesinde Rusya Federasyonu'na uygulanan ekonomik yaptırımlardır. Ekonomik yaptırımların neden ve sonuçlarının anlaşılabilmesi adına, enerji piyasasının gelişimi ve mevcut durumu ile Rusya'nın enerji politikasını şekillendiren amiller açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Russian Federation is one of the most influential actors in the energy market with its rich resources and position as an exporter. Its resources make Russia's energy policy worth studying through many cases. One of these cases is the conflict between Ukraine and Russia. The sanctions against Russia which ranges from military to diplomacy, economy and politic areas and their effects on Russia's energy policies is the subject of thesis. The sanctions have not only affected the economic indicators of the countries but have also influenced them to redraw their political agendas, the necessity to make new economic agreements, the formation of polarization centered on the Russo-Ukranian War by identifying new allies, and the change in the public perception of the countries in general. The case analyzed in this study is the economic sanctions imposed on the Russian Federation as a result of the acceleration of the Russo-Ukranian War as of February 24, 2022. In order to understand the causes and consequences of the economic sanctions, the evolution and current state of the energy market and the factors shaping Russia's energy policy are explained.