Novel system designs for future mmwave communication networks
Yeni nesil mmwave haberleşme ağları için yeni sistem tasarımları
- Tez No: 941800
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Yeni nesil iletişim sistemlerinin ortaya çıkışı, geleneksel kablosuz teknolojilerin sınırlamalarının üstesinden gelmek için yenilikçi yaklaşımlara olan talebi artırmıştır. Bu tez, bit hata oranını (BER), ulaşılabilir hızı, enerji verimliliğini ve iletişim kapsamını iyileştirmeye odaklanarak gelecekteki milimetre dalga (mmWave) iletişim ağları için yeni sistem tasarımlarını araştırmaktadır. Gelişmiş bant genişliği ve veri çıkışı vaat eden mmWave teknolojisiyle birlikte, bu yüksek frekanslı bantlarda ciddi yol kaybı ve sinyal zayıflamasının yarattığı zorluklar, büyük anten dizileri, indeks modülasyonu (IM) ve yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzeyler (RIS'ler) gibi gelişmiş tekniklerin kullanılmasını gerektirmektedir. Bu tezin ilk bölümünde, mevcut IM şemalarına kıyasla daha gerçekçi mmWave ortamları için uyarlanmış yeni bir IM şeması olan küme indeks modülasyonu (CIM) tanıtılmaktadır. CIM, kümelerin uzamsal ayrımından yararlanır ve BER performansını iyileştirmek için farklı yayılma yollarını indeksler. Bu konsept, hibrit bir hüzmeleme mimarisi ile genişletilmiş ve RIS destekli bir çerçevede daha fazla araştırılmış ve CIM'in karmaşık mmWave ortamlarında spektral ve enerji verimliliğini artırma potansiyelini göstermiştir. Büyük anten dizileriyle ilişkili yüksek maliyet ve güç taleplerini karşılamak için bu tez, mmWave ağlarında blokaj azaltma için özel olarak tasarlanmış tamamen pasif ve düşük karmaşıklıkta bir çözüm olan Plug-In RIS'i önermektedir. Bu bağımsız RIS, uçtan uca kanal ayrıştırmaya ihtiyaç duymadan çalışmakta ve ölü bölgelerde kapsama alanının iyileştirilmesi için uygun maliyetli bir alternatif sunmaktadır. Ek olarak, hem BS tarafı hem de UE tarafı RIS dağıtımları için kapsamlı bir tasarım çerçevesi sunulmakta, farklı uygulama senaryoları için en uygun yerleştirme stratejilerine ilişkin içgörüler sunulmakta ve RIS kontrolü ve yapılandırmasında pratik tasarım hususları vurgulanmaktadır. Tezin ikinci bölümü, verimli pasif hüzmeleme sağlamak için baz istasyonu ile entegre edilmiş gelişmiş bir RIS yapısı olan diyagonal ötesi RIS'lere (BD-RIS'ler) odaklanmaktadır. Bir BD-RIS, aktif anten dizileriyle karşılaştırılabilir yüksek hüzmeleme kazançları sağlar, ancak önemli ölçüde daha düşük enerji tüketimi ile, gelişmiş kapsama alanı ve enerji verimliliği gerektiren 6G uygulamaları için değerli bir çözüm haline getirir. Öncelikli olarak iletişim performansına odaklanmış olsa da, BD-RIS'in yüksek hüzmeleme kazancının doğru konumlandırma için çok önemli olduğu tek çıpalı yerelleştirme uygulamalarını da desteklediği gösterilmiştir. Özet olarak, bu tez yenilikçi modülasyon şemaları, enerji tasarruflu RIS tasarımları ve gelişmiş hüzmeleme teknikleri sunarak mmWave ağları için yeni sistem tasarımlarının geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bulgular, yeni nesil kablosuz ağların katı gereksinimlerini karşılayan ölçeklenebilir, uygun maliyetli çözümler konusunda gelecekteki araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The advent of next-generation communication systems, has spurred a demand for innovative approaches to overcome the limitations of traditional wireless technologies. This thesis investigates novel system designs for future millimeter-wave (mmWave) communication networks, focusing on improving bit error rate (BER), achievable rate, energy efficiency, and communication coverage. With mmWave technology promising enhanced bandwidth and data throughput, the challenges posed by severe path loss and signal attenuation in these high-frequency bands necessitate the use of advanced techniques, such as large antenna arrays, index modulation (IM), and reconfigurable intelligent surfaces (RISs). The first part of this thesis introduces cluster index modulation (CIM), a novel IM scheme tailored for more realistic mmWave environments compared to existing IM schemes. CIM leverages the spatial separation of clusters and indexes distinct propagation paths to improve BER performance. This concept is extended with a hybrid beamforming architecture and further explored within an RIS-aided framework, demonstrating the potential of CIM to enhance spectral and energy efficiency in complex mmWave environments. To address the high cost and power demands associated with large antenna arrays, this thesis proposes the Plug-In RIS, a fully passive and low-complexity solution tailored for blockage mitigation in mmWave networks. This standalone RIS operates without the need for decoupling end-to-end channel, providing a cost-effective alternative for coverage enhancement in dead zones. Additionally, a comprehensive design framework for both BS-side and UE-side RIS deployments is presented, offering insights into optimal placement strategies for different application scenarios and highlighting practical design considerations in RIS control and configuration. The latter part of the thesis focuses on beyond-diagonal RISs (BD-RISs), an advanced RIS structure integrated with the base station to enable efficient passive beamforming. A BD-RIS provides high beamforming gains comparable to those of active antenna arrays but with significantly lower energy consumption, making it a valuable solution for 6G applications requiring enhanced coverage and energy efficiency. Although primarily focused on communication performance, BD-RIS is also shown to support applications in single-anchor localization, where high beamforming gain is crucial for accurate positioning. In summary, this thesis contributes to the development of novel system designs for mmWave networks by presenting innovative modulation schemes, energy-efficient RIS designs, and advanced beamforming techniques. The findings provide a foundation for future research in scalable, cost-effective solutions that meet the stringent requirements of next-generation wireless networks.