Kahramanmaraş Türkoğlu-Orçan Bölgesi içme suyu kalite parametrelerinin regresyon analizi ile tahmini
Estimation of drinking water quality parameters in Kahramanmaraş Turkoglu-Orcan Region using regression analysis
  1. Tez No: 941799
  2. Yazar: HARUN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İçme suyu kaynaklarının kalitesi hem insan sağlığı hem de ekosistem dengesi açısından kritik bir rol oynar. Elektriksel iletkenlik, sıcaklık ve çözünmüş oksijen, suyun genel kalitesini ve kullanılabilirliğini belirleyen temel unsurlardır. Bu parametrelerin birlikte incelenmesi, su kaynaklarının kalite yönetiminde ve sürdürülebilir kullanımında önemli bir rehber sunar. Bu çalışmada, Kahramanmaraş Türkoğlu-Orçan Bölgesi'ndeki Uzunsöğüt, Aydınkavak, Kırmakaya, Yolderesi, Doluca, Yavuzlar, Önsenhopuru köyleri ve Yeşilyöre bölgesine ait içme suyu kaynaklarının çözünmüş oksijen oranının tahmini için DataFit yazılımı kullanılarak modelleme yapılmıştır. Çalışmanın dataları Selahattin Nacar'ın 2012 yılında gerçekleştirdiği yüksek lisans tezinden alınmıştır. Bir yıl boyunca her ay 8 ayrı bölgeden alınan içme suyu numunelerinin su kalitesi parametrelerinden sıcaklık, elektriksel iletkenlik ve çözünmüş oksijen arasındaki ilişki, DataFit programı kullanılarak modellenecek ve her bölgeye özgü farklı matematiksel fonksiyonlar geliştirilecektir. DataFit ile elde edilen matematiksel modellerin, çözünmüş oksijen miktarını tahmin etmekte geçerli bir yöntem olup olmadığı belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The quality of drinking water resources plays a critical role in both human health and ecosystem balance. Electrical conductivity, temperature and dissolved oxygen are key factors that determine the overall quality and availability of water. Examining these parameters together provides an important guide in the quality management and sustainable use of water resources. In this study, modeling was done using DataFit software to estimate the dissolved oxygen rate of drinking water resources of Uzunsöğüt, Aydınkavak, Kırmakaya, Yolderesi, Doluca, Yavuzlar, Önsenhopuru villages and Yeşilyöre region in Kahramanmaraş Türkoğlu-Orçan Region. The data of the study were taken from Selahattin Nacar's master's thesis in 2012. The relationship between temperature, electrical conductivity and dissolved oxygen, which are among the water quality parameters of drinking water samples taken from 8 different regions every month for a year, will be modeled using the DataFit program and different mathematical functions specific to each region will be developed. It will be determined whether the mathematical models obtained with DataFit are a valid method for estimating the amount of dissolved oxygen.