The development of fiber optic biosensor for the detection of protein aggregates
Protein birikimlerinin tespiti için fiber optik biyosensör geliştirilmesi
- Tez No: 941897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
α-sinüklein oligomerleri, Parkinson hastalığının (PH) erken teşhisi açısından kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, mercapto undekanoik asit (MUA) ile kaplanmış altın nanorod (GNR) içeren ve kitosan (CH) ile immobilize edilmiş fiber optik bir prob, algılama hassasiyeti bakımından önemli bir performans sergilemiştir. Önerilen U şekilli fiber optik biyosensör, lokalize yüzey plazmon rezonansı (LSPR) tabanlı olarak tasarlanmış ve α-sinüklein oligomer (OA) biyobelirteci tespiti için kullanılmıştır. OA konsantrasyonları analiz edilerek sensör, 10-100 pM konsantrasyon aralığında 11 pM tespit sınırı (LOD) ve 502.69 ∆λ/RIU hassasiyet değerine ulaşmıştır. Değişim katsayısı (CV%) ve doğruluk/geri kazanım değerlerinin incelenmesi sonucunda, sensörün başarı kriterlerini karşıladığı ve doğruluk/geri kazanım değerlerinin %80-120 aralığında, CV% değerlerinin ise %20'nin altında olduğu belirlenmiştir. Bu sensör, yüksek hassasiyet, özgüllük ve çok düşük OA konsantrasyonlarını algılama yeteneği gibi önemli avantajlar sunmaktadır. Sonuç olarak, önerilen U-şekilli fiber optik biyosensörün, klinik açıdan Parkinson hastalığının erken teşhisinde değerli bir araç olma potansiyeli taşıdığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
α-synuclein oligomers play a crucial role in the early diagnosis of Parkinson's disease (PD). In this study, a mercaptoundecanoic acid (MUA)-capped gold nanorod (GNR)-coated and chitosan (CH)-immobilized fiber optic probe has shown considerable sensitivity of its detection. The proposed U-shaped fiber optic biosensor based on localized surface plasmon resonance (LSPR) was applied to detect α-syn oligomer (OA) biomarker. By analyzing OA concentrations, the biosensor achieved a limit of detection of (LOD) 11 pM within the concentration range of 10-100 pM and the sensitivity value was found as 502.69 ∆λ/RIU. Upon analysis of the CV% (coefficient of variation) and accuracy/recovery values, it is revealed that the sensor successfully fulfilled the criteria for success, displaying accuracy/recovery values within the range of 80%-120% and CV% values below 20%. This sensor presents significant advantages, including high sensitivity, specificity, and ability to detect very low concentrations of OA. In conclusion, the suggested U-shaped fiber optic biosensor has the potential to be valuable in the early detection of PD from a clinical perspective.