Yükseköğretim öğrencilerinin narkotik madde farkındalık düzeylerinin belirlenmesi: (Hitit Üniversitesi örneği)
Narcotic substance awareness levels of higher education students: (Hitit University evaluation)
  1. Tez No: 941898
  2. Yazar: MİNE YAĞMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, öğrencilerin uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili farkındalıklarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada uyuşturucu kavramı bağımlılık yaratan madde olarak ele alınmış olup, merkezi sinir sistemi ile davranış değişikliklerine neden olan ve yasadışı kabul edilen maddeleri ifade etmektedir. Diğer yandan alkol gibi kişide geçici davranış bozukluğuna neden olan fakat satışında ve kullanımında yasal açıdan bir problem olmayan maddeler uyuşturucu sınıflandırılmasına dâhil edilmemiştir. Aynı şekilde nikotin ve kafein gibi bağımlılık yaratmasına rağmen davranışsal değişikliklerinde farklılık yaratmaması ve yasadışı olmadıkları için bu çalışmada uyuşturucu sınıflandırılmasına dâhil edilmemiştir. Bu çalışmada, elde edilen bulgular neticesinde ankete katılan öğrencilerin çoğunun kadın olduğunu göstermektedir. Yükseköğrenim öğrencilerinin bağımlılık yapıcı madde kullanmanın bir hastalık olduğu, bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylerin sadece kendilerine değil topluma da zararı olduğu, doğru kararlar verememe konusundaki görüşleri, madde kullanan bireylerin sözlerine karşı güven duygusunun olmadığı ve bu bireylerin suç işleme eğilimlerinin daha fazla olduğuna yönelik görüşleri oldukça belirgindir. Bu kapsamda, toplumda daha geniş kapsamlı bilinçlendirme kampanyaları ve destekleyici önlemler alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess students' awareness about drug use. In this study, the concept of drug is considered as an addictive substance and refers to substances that cause behavioral changes in the central nervous system and are considered illegal. On the other hand, substances that cause temporary behavioral disorders in a person, such as alcohol, but whose sale and use are not a legal problem, are not included in the drug classification. Likewise, although they are addictive like nicotine and caffeine, they are not included in the drug classification in this study because they do not cause any difference in behavioral changes and are not illegal. The findings of the study in question show that most of the students participating in the survey are women. Higher education students' views that using addictive substances is a disease, that individuals who use addictive substances are harmful not only to themselves but also to society, that they cannot make the right decisions, and that these individuals have a higher tendency to commit crimes are quite evident. In this context, more comprehensive awareness campaigns and supportive measures need to be taken in society.