Orta Anadolu bölgesinde kavaklarda zarar yapan Chrysomale populi L. ve Chry somela tremulae F. (Col.: chrysomelidae)'nın karşılaştırmalı biyo-ökolojileri ve mücadele yöntemleri üzerinde araştırmalar
Investigations on the comparative bio-ecoloies and control methods of Chrysomela populi L. and Chrysome la tremulae F. (Col.: chrysomelidae) harmful to poplars in central Anatolia region
  1. Tez No: 9420
  2. Yazar: HURİYE ZEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL TOROS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
İÜ ZE T Doktora Tezi ORTA ANADOLU BÖLGESİNDE KAVAKLARDA ZARAR YAPAN CHRYSOMELA POPULI L. VE CHRYSOMELA TREMULAE F. (CÖL.Z CHRYSOMELIDAE) «NIN KARŞILAŞTIRMALI BİYO-ÖKOLOJ İLERİ VE MÜCADELE YÖNTEMLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Huriye ZEKİ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruıaa Anabil im Dalı Danışman: Prof.Dr. Seval TOROS 1990, sayfa: 25 8 Jüri: Prof.Dr. Seval TOROS Prof. Dr. I. Akif KANSU Prof.Dr. Şeniz KISMALI Bu çalışmada Orta Anadolu Bölgesinde kavakların önemli zararlıları olan Çhrysomela populi L. ve Chrysomela tremulae F. (Col. : Chrysomelidae) ' nın karşılaştırmalı biyo ökoloj ileri ile mücadeleleri araştırılmıştır. Laboratnvar çalışmaları farklı sıcaklıklarda (21-1, 24-1 ve 27İ1°C) Populus nigra L. üzerinde ve değişik konukçu bitkilerde (p.x eura- mericana (Dode) Guiner, P.alba L.ve Sallx babylonica L.) 24il°c sıcaklıkta/ %65±5 orantılı nem, 18 saat gün uzun luğu koşullarında yürütülmüştür, c.populi'de bir dişinin bıraktığı toplam yumurta sayısı sıcaklığa ve konukçu bit kiye göre ortalama 32.90 - 989.18, C tremulae 'da ise 450.36-1320.10 adet arasında değişmiştir. Her iki türde de dişi ve erkek ömrünün sıcaklık artışına bağlı olarak kısal dığı, dişi ömrünün C. populi ve c. tremulae1 da., sırasıyla, ortalama 48.45 - 97.13 ve 42.79 - 78.69, erkek ömrünün iseIV aynı sırayla 63,35 - 111.55 ve 69.64 - 108.29 gün arasında değiştiği belirlenmiştir. Her iki türün dişilerinde farklı sıcaklıklar ve değişik konukçu bitkilere göre doğurganlık tabloları yapılarak biyolojik parametreler bulunmuştur. Yumurta açılım süresi sıcaklığa bağlı olarak Cpopuli'de 3-7, c.tremulae'da 4-9 gün arasında değişmek te ve her iki türün yumurtadan yeni çıkan larvalarının gelişmesi üç larva dönemi geçirdikten sonra tamamlanmak tadır. Yumurta açılımından ergin oluncaya kadar geçen top lam süre Cpopuli'de ortalama 13.08-21.47, C.tremulae'da 21.80 - 33.33 gün arasında değişmiştir, c.populi larvala rının sadece genç yapraklar üzerinde gelişebildiği, buna karşın c.tremu lae larvalarının gelişimi için yaşlı yaprak ların genç yapraklara göre daha uygun olduğu ortaya ko nulmuştur. Çalışmalar sonunda P.x euramericana' nm her iki tür için duyarlı, P.alia'nin ise dayanıklı konukçu bitki olduğu belirlenmiştir. Her iki türün kışı ergin evresinde geçirdiği, Cpopuli'nin yılda 2 ve 3; C.tremu lae' nın ise 2 döl ver diği belirlenmiştir. Doğada c.populi'de bir dişinin bırak tığı toplam yumurta sayısı ortalama 575.33 -800.64, c.tre mulae'da 187.07-453.06 adet arasında değişmiştir. Yumurta açılımından ergin oluncaya kadar geçen toplam süre c.popu li'de ortalama 17.45 - 43.50, c.tremulae'da 27.36-68.17 gün arasında değişmiştir. Gerek doğada gerekse laboratu varda C.populi'de bu sürelerin c.tremu lae' dan daha kısa olduğu belirlenmiştir. Her iki türde de cinsiyetler ora nının 1/1' e yakın olduğu saptanmıştır. c.populi ve c.tremulae'nın ergin ve larvalarının kavakların yapraklarıyla beslenmesi sonucunda ağaçları yap- aksız bırakarak zayıflamasına hattâ genç kavakların ku rumasına neden olabilmektedir. Mücadeleye yönelik çalışma larda, bu zararlıların yoğun olduğu kavaklıklarda kimyasal mücadelenin gerekli olduğu, her iki türün pupalarında gre gar parasitoid olan Schizonotus sieboldi Ratz.(Hym.: Pte rcmalidae) ve bu zararlıların ergin öncesi evrelerini av layan Coccinella saucerotti lutshniki Dobrzh. (Col.: Coccinellidae) 'den ileride uygulanabilecek biyolojik müca delede yararlanılabileceği görüşüne varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Chrusomela populi L., Chrysomela tremulae F.(Col.: Chrysomelidae), Populus nigra L., Populus x euramericana (Dode) Guiner, Populus a,lba L.,SaIix babylonica L., morfoloji, biyo-ökoloji, mücadele.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON THE COMPARATIVE BIO-ECOLOGIES AND CONTROL METHODS OP CHRYSOMELA POPULI L. AND CHRYSOMELA TREMULAE F.(COL^: C HRY SOME LID AE ) HARMFUL TO POPLARS IN CENTRAL ANATOLIA REGION Huriye ZEKİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. Seval TOROS 199 0, page: 258 Jury: Prof.Dr. Seval TOROS Prof.Dr. I. Akif KANSU Prof. Dr. Seniz KISMALI In this study r comparative bio-ecologies and control methods of Chrysomela popull L. and Chrysomela tremulae E. (Col.: Chrysomelidae), important poplar pests in Central Anatolia Region, were investigated. Laboratorial studies were carried on Populus nigra. L. at various temperatures (21-1, 24-1 and 27±1°C) and on other hosts (P.x euramericana (Dode) Guiner. P.alha L. and Sallx babylonlca. L.) at 24±1°C and 65-5% R.H. and l8h photoperiod. Average total number of eggs laid by each female was found to change between 32.90 - 989.18 in c.popvcli, and between 450.36 - 1320.10 in C.tremulae. In both species, the life longevity of the females and males was found to be shortened by increases in temperature and it was avaraged in between 48.45 - 97.13 and 42.79 - 78.69 in females and 63.35 -111.55 and 69.64 - 108.29 days in males in c. popull and c.tremulae, respectively. Fertility tables of females of the two speciesVI were made for different temperatures and hosts, and biological parameters were determined. Egg hatching period differed between 3-7 days in c.populi and 4-9 days in ctremulae according to the temperature, and larval development was completed after three stages in both species. Average period from egg hatching to adult stage was found to change between 13.08-21.47 days in C.populi and 21.80 - 33.33 days in Ctremulae. c.populi larvae could develop only on young leaves whereas old ones were found to be more suitable for Ctremulae. Studies showed that P.x euramericana was sensitive and p. alba was resistant for both species. Both species overwintered in adult stages and C.populi had 2 and 3 generations whereas Ctremulae 2. Average total number of eggs laid by females in nature were found to change between 575.33 - 800.64 for c.populi and 187.07-453.06 for Ctremulae. Average total period from egg hatching to adult stage was found to change between 17.45 - 43.50 days in C.populi, 27.36 - 68.17 days in Ctremulae. These periods were found to be less in c.populi with respect to Ctremulae both in nature and in laboratory conditions. In both species, the sex ratio was about 1/1. Both larvae and adults of C.populi and Ctremulae fed on the foliage of poplars and they strip the leaves, in this way they cause weakness of the trees and the death of young ones. Control studies showed that chemical control is necessary especially in much infestations. Pupal gregar parasitoid Schizonotus sieboldi Ratz. (Hym. : Pteromalidae) and Coccinella saucerotti lutshniki Dobrzh. (Col. : Cocci- nellidae), preys on pre-adult stages of these two pests, were found to have potential to be used in biological control of these species. KEY WORDS: Chrusomela populi L., Chrusomela tremulae F. (Col.: Chrysomelidae), Populus nigra L., Populus x euramericana (Dode) Guiner, populus alba L., Salix babylonica L., morphology, bio-ecology, control.