Kedi panlökopeni hastalığının tedavisinde filgrastim (rekombinant insan granülosit koloni uyarıcı faktör) kullanımının hematolojik ve serum biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin araştırılması
The effect of filgrastim (non-glycosyl recombinant methionyl human granulocyte colony stimulating factor) on haematological and serum biochemical parameters in the treatment of feline panleukopenia
- Tez No: 942024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EVREN HAYDARDEDEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kedi Parvo Virüs'ünün neden olduğu Panlökopeni, kedilerde çok bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Hastalığın önlenmesinde ve kontrolünde aşılar kullanılmaktadır. Tedavide spesifik antiviral bir ajan bulunmaktadır bu yüzden destekleyici tedavi kullanılmaktadır. Sunulan çalışmada granülosit koloni uyarıcı faktör olan Filgrastim, Panlökopeni ile doğal enfekte kedilerin tedavisinde kullanılmıştır. Filgrastimin enfekte kedilerde mortalite, tam kan ve serum biyokimyasal parametreler üzerine etkileri araştırılmıştır. Kliniğe iştahsızlık, kusma, yüksek ateş ve halsizlik şikayetleri ile getirilen kedilere tam kan sayımı yapıldı. WBC sayısı düşük olan kedilere kedi parvovirüs antijen testi yapıldı. Test sonucu pozitif olan farklı ırk, yaş ve cinsiyette 14 kedi çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya klasik destekleyici tedavi yapılan 7 Panlökopenili kedi, klasik destekleyici tedaviye ek olarak Filgrastim uygulanan 7 Panlökopenili kedi ve sağlıklı 7 kedi dahil edildi. Hastalardan alınan örneklerden 0. 3. ve 7. günlerde tam kan ve serum biyokimyasal parametreler incelenmiştir. Sonuç olarak Panlökopeni tedavisinde Filgrastim kullanımı mortalite oranını değiştirmedi. WBC, lenfosit ve granülosit sayısını arttırdığı gözlendi. Ayrıca Filgrastimin kedilerde herhangi bir yan etki olmadan kullanılabileceği yapılan serum biyokimyasal incelemelerle tespit edilmiştir. G-CSF gibi bir immün modülatör kullanmadan önce, hastalığın evresi ve bağışıklık sisteminin durumu dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Panleukopenia caused by Feline Parvo Virus is a highly contagious and fatal disease in cats. Vaccines are used to prevent and control the disease. There is no specific antiviral agent in the treatment, hence supportive treatment is used. In this study, Filgrastim, a granulocyte colony-stimulating factor, was administered to cats spontaneous viral Panleukopenia infection. The effects of Filgrastim on mortality, complete blood count and serum biochemical parameters were evaluated in panleukopenia-infected cats. Cats brought to the clinic with complaints of loss of appetite, vomiting, high fever and weakness were evaluated with a complete blood count. Feline parvovirus antigen test was performed in cats with low WBC count. Fourteen cats of different breeds, age and gender with positive test results were included in the study. The study included 7 FPV positive cats treated with classical supportive treatment, 7 FPV positive cats treated with Filgrastim in addition to classical supportive treatment and 7 healthy cats. Complete blood count and serum biochemical parameters were analyzed from the samples taken from the patients on days 0, 3 and 7. In conclusion, in this study, the administration of Filgrastim in the treatment of panleukopenia resulted in no change in mortality rate. Filgrastim treatment was observed to induce an increase in lymphocyte and granulocyte counts. In addition, it was determined by serum biochemical examinations that Filgrastim can be administered in cats without any side effects. Before administering an immune modulator such as G-CSF, the stage of the disease and the status of the immune system should be taken into consideration.