Tinnituslu bireylerde sanal gerçeklik ortamında farklı günlük yaşam gürültülerinin konuşma algısına etkisi
The effect of different daily life noises in virtual reality environment on speech perception in individuals with tinnitus
  1. Tez No: 942023
  2. Yazar: ÖZGENUR GAVGALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BETON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tinnitus, dışarıdan gelen herhangi bir ses uyaranı olmaksızın algılanan, gürültülü ortamlarda işitsel işlemlemenin çeşitli yönlerini bozabilen ve konuşma algısı problemlerinin oluşmasına yol açabilen bir fenomendir. Bu çalışmada tinnitusa sahip bireylerin sanal gerçeklik (SG) ortamında farklı günlük yaşam gürültüleri varlığında konuşma algısı açısından değerlendirilmeleri amaçlanmıştır. Bu çalışmaya normal işitmeye sahip subjektif tinnitusu olan 23 birey (çalışma grubu) ile normal işitmeye sahip tinnitusu olmayan 23 birey (kontrol grubu) olmak üzere 18-45 yaş aralığında toplam 46 birey dahil edilmiştir. Katılımcılardan anamnez alındıktan sonra saf ses ve konuşma odyometrisi, immitansmetrik ölçümler, gürültüde konuşma algısı zorlukları hakkında genel bilgi edinmek için Görsel Analog Skala (GAS), Konuşma, Uzaysal Algı ve İşitme Kalitesi Ölçeği (KUİK) ve gürültüde konuşma algısı değerlendirmeleri için oluşturulan test protokolü uygulanmıştır. Çalışma grubu katılımcılarına ek olarak tinnitus şiddetleri ve duymuş oldukları rahatsızlık seviyeleri hakkında bilgi edinmek için GAS ile Tinnitus Engellilik Anketi (TEA) uygulanmıştır. Araştırmada gerçek yaşam ortamını oluşturmak için sanal gerçeklik gözlüğü ile uyumlu üç boyutlu gerçek videolar (çocuk parkı, restoran ve trafik videoları) kullanılmıştır. Gürültü sesleri için sanal gerçeklik ortamlarıyla uyumlu BBC Sound Effect'te bulunan standardize edilmiş lisanslı arka plan gürültüleri seçilmiştir. Türkçe Matriks testi kelimelerinden randomize olarak oluşturulmuş cümle listeleri yapay zekâ ile seslendirilmiş ve belirlenmiş olan gerçek gürültü sesleri ile birleştirilerek katılımcılara sunulmuştur. Katılımcılar önce SG gözlüğü olmadan sonrasında ise gözlük takılıyken değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a phenomenon that is perceived in the absence of any external sound stimulus, which can impair various aspects of auditory processing in noisy environments and lead to speech perception problems. In this study, we aimed to evaluate individuals with tinnitus in terms of speech perception in the presence of different daily life noises in a virtual reality (VR) environment. A total of 46 individuals between the ages of 18-45 were included in this study, including 23 individuals with subjective tinnitus with normal hearing (study group) and 23 individuals without tinnitus with normal hearing (control group). After taking anamnesis from the participants, pure tone and speech audiometry, immittancemetric measurements, the Visual Analog Scale (VAS) to obtain general information about speech perception difficulties in noise, the Speech, Spatial and Qualities of Hearing Scale (SSQ) and a test protocol for speech perception in noise assessments were applied. In addition, the participants in the study group were also administered the VAS and the Tinnitus Handicap Inventory (THI) to obtain information about their tinnitus severity and level of discomfort. Three-dimensional real videos (playground, restaurant and traffic videos) compatible with virtual reality goggles were used to create a real life environment in the study. For the noise sounds, we selected standardized licensed background noises from BBC Sound Effect that are compatible with virtual reality environments. Sentence lists randomly generated from the Turkish Matrix test words were vocalized with artificial intelligence and presented to the participants by combining them with real noise sounds. Participants were first evaluated without the VR goggles and then with the goggles.