Metastatik kolorektal kanserli olgularda kemoterapi ilişkili nötropeni gelişiminin sağkalım üzerine etkisi konulu retrospektif çalışma
A retrospective study on the effect of chemotherapy-induced neutropenia on survival in patients with metastatic colorectal cancer
- Tez No: 942048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SALİH SEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada metastatik kolorektal kanser tanılı olgularda kemoterapi ilişkili nötropeni gelişiminin sağkalım üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 29.11.2019 – 29.11.2024 tarihleri arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bilim dalında metastatik kolorektal tanısı ile takipli 140 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Tedavi süresince gelişen nötropeni zamanı ve derecesi kaydedilmiştir. Kemoterapi ilişkili nötropeni (CIN) gelişiminin genel sağkalım (OS) ve progresyonsuz sağkalım (PFS) üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 140 hastanın medyan tanı yaşı 62,18 olup E/K oranı 1.29 olarak bulundu. Hastaların %95,0'ine FOLFOX, %3,6'sına FOLFIRI ve %1,4'üne FOLFIRINOX tedavisi uygulandı. Hedefe yönelik ajanlar arasında Bevasizumab %52,1 ile en sık kullanılan ajan olup, bunu %25,7 ile Panitumumab ve %22,1 ile Setuksimab izledi. Hastaların %52,1'ine Anti-VEGF, %47,9'una ise Anti-EGFR tedavi verildi. Hastaların %71,4'ünde tümör kolonda, %28,6'sında ise rektumda tespit edildi. Hastaların %19,3'ünde sağ tarafta, %80,7'sinde sol tarafta yer aldığı belirlendi. Metastaz bölgeleri arasında, %81,4'ünde karaciğer, %32,9'unda akciğer, %27,9'unda uzak lenf nodu, %18,6'sında periton ve %7,1'inde kemik metastazı tespit edildi. Hastaların %29,3'ünde MSI değerlendirilmemiş olup, %1,4'ü MSI-H, %60,3'ü ise MSS olarak belirlendi. RAS durumu bakımından, %56,4'ü wild-tip, %42,9'u ise RAS mutant özelliğe sahipti. KRAS mutasyonu %37,9, NRAS mutasyonu %5,7 ve BRAF mutasyonu %2,9 oranında tespit edildi. Hastaların %70'inde kemoterapi ilişkili nötropeni(CIN) gelişimi gözlendi. Bunların %30'u erken, %70'i ise geç dönemde meydana geldi. Nötropeni derecesine göre, %30'unda bu durum görülmezken, %39,3'ünde Grade 1-2 ve %30,7'sinde Grade 3-4 nötropeni saptandı. Hastaların %78,6'sında kemoterapi ilişkili anemi gelişimi gözlendi. Bunların %28,6'sında erken, %71,4'ünde ise geç dönemde gelişti. Anemi derecesi değerlendirildiğinde, %21,4'ünde anemi saptanmazken, %62,1'inde Grade 1-2 ve %16,4'ünde Grade 3-4 anemi tespit edildi. Kemoterapi ilişkili trombositopeni (CIT) ise hastaların %63,6'sında görüldü. Bunların %12,1'i erken, %87,9'u ise geç dönemde ortaya çıktı. Trombositopeni derecelerine göre, %36,4'ünde bu durum gözlenmezken, %59,3'ünde Grade 1-2 ve %4,3'ünde Grade 3-4 trombositopeni belirlendi. Kemoterapi ilişkili sitopeni gelişiminin sağkalım üzerine etkisi değerlendirildiğinde; kemoterapi ilişkili nötropeni ve trombositopeni gelişiminin genel sağkalım (OS) ve progresyonsuz sağkalım (PFS) üzerine anlamlı etkisi görülmemiştir. Kemoterapi ilişkili anemi gelişiminin ise OS üzerine sınırda anlamlı (p=0,054) etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of chemotherapy-induced neutropenia (CIN) on survival in patients with metastatic colorectal cancer. Materials and Methods: A total of 140 patients diagnosed with metastatic colorectal cancer and followed up at the Medical Oncology Division of Dokuz Eylül University between 29.11.2019 and 29.11.2024 were retrospectively evaluated. The timing and grade of neutropenia occurring during treatment were recorded. The impact of chemotherapy-induced neutropenia (CIN) on overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) was assessed. Results:The median age at diagnosis of the 140 patients included in the study was 62.18 years, and the male-to-female ratio was 1.29. FOLFOX treatment was applied to 95% of the patients, FOLFIRI to 3.6%, and FOLFIRINOX to 1.4%. Among targeted agents, Bevacizumab was the most commonly used agent at 52.1%, followed by Panitumumab at 25.7% and Cetuximab at 22.1%. Anti-VEGF treatment was administered to 52.1% of the patients, while 47.9% received Anti-EGFR treatment. Tumors were detected in the colon in 71.4% and in the rectum in 28.6% of the patients. It was determined that 19.3% of the patients had tumors on the right side and 80.7% on the left side. Among metastasis sites, 81.4% had liver metastasis, 32.9% had lung metastasis, 27.9% had distant lymph node metastasis, 18.6% had peritoneal metastasis, and 7.1% had bone metastasis. MSI status was not assessed in 29.3% of patients, while 1.4% were MSI-H and 60.3% were MSS. In terms of RAS status, 56.4% were wild-type and 42.9% had RAS mutations. KRAS mutations were found in 37.9%, NRAS mutations in 5.7%, and BRAF mutations in 2.9% of patients. Chemotherapy-induced neutropenia (CIN) developed in 70% of the patients. Of these, 30% occurred early, and 70% occurred late. Based on the grade of neutropenia, 30% had no neutropenia, 39.3% had Grade 1-2, and 30.7% had Grade 3-4 neutropenia. Chemotherapy-induced anemia occurred in 78.6% of patients. Of these, 28.6% developed early, and 71.4% developed late. Regarding the grade of anemia, 21.4% had no anemia, 62.1% had Grade 1-2, and 16.4% had Grade 3-4 anemia. Chemotherapy-induced thrombocytopenia (CIT) was observed in 63.6% of patients. Of these, 12.1% developed early, and 87.9% developed late. According to the degree of thrombocytopenia, 36.4% had no thrombocytopenia, 59.3% had Grade 1-2, and 4.3% had Grade 3-4 thrombocytopenia. When the effect of chemotherapy-induced cytopenia development on survival was evaluated, no significant effect was observed on overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) with the development of chemotherapy-induced neutropenia and thrombocytopenia. However, the development of chemotherapy-induced anemia showed a borderline significant effect on OS (p = 0.054).