Necîb El-Kîlânî'nin 'Mevâkibu'l-Ahrâr' adlı eserinin teknik ve tematik açıdan incelenmesi
Technical and thematic analysis of Najib Al-Kilani's 'Processions of The Free'
  1. Tez No: 942124
  2. Yazar: CAFER ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
"Necîb el-Kîlânî, modern Arap edebiyatının önemli yazarlarından biridir. Yazarın tarihi romanlarından olan Mevâkibu'l-Aḥrâr adlı eserinde, Napolyon'un 1798 yılında adalet, eşitlik ve özgürlük gibi kavramları getirmek bahanesiyle Mısır'ı işgal etmesi ve akabinde Hacı Mustafa el-Baştîlî'nin önderliğinde başlatılan kahramanlık mücadelesi ele alınmaktadır. Çalışma, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Mevâkibu'l-Aḥrâr adlı eser ile ilgili yapılacak çalışmanın esasları ile modern Arap edebiyatı, Mısır edebiyatında tarihi romanın yeri ve Necîb el-Kîlânî'nin yaşadığı yıllara ait Mısır'ın durumundan bahsedilmiştir. Birinci bölümde yazarın hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Mevâkibu'l-Aḥrâr adlı eser, teknik ve tematik açıdan incelenmiştir. Yazarın eserinde yer verdiği kahramanların özellikleri, zaman ve mekan ile beraber kullandığı dil ve üslubu, yararlandığı anlatım teknikleri ile toplumun mevcut bireysel ve sosyal durumları detaylı şekilde incelenmiştir. Eserle ilgili yapılan değerlendirmeler, sonuç bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Najib al-Kīlani is one of the important writers of modern Arabic literature. In his historical novel Mawākibu'l-Aḥrār, Napoleon invaded Egypt in 1798 under the pretext of bringing concepts such as justice, equality and freedom, and the heroic struggle that followed under the leadership of Hajji Mustafa al-Bashtilī is discussed. The study consists of an introduction and two sections. In the introduction, the principles of the study to be conducted on the work titled Mawākibu'l-Aḥrār, modern Arabic literature, the place of the historical novel in Egyptian literature and the situation of Egypt during the years when Najīb al-Kīlānī were mentioned. In the first section, information was given about the author's life, literary personality and works. In the second section, Mawākibu'l-Aḥrār was examined in technical and thematic terms. The characteristics of the characters included in the work by the author, the language and style he used together with time and place, the narrative techniques he used and the current individual and social situations of the society were examined in detail. Evaluations regarding the work are given in the conclusion section.