Türk çini sanatında barbutin tekniği ve sanatsal üretimler
Barbutin technique and artistic productions in Turkish tile art
  1. Tez No: 942123
  2. Yazar: DİLAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞILAY KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsan oğlunun varlığına paralel bir geçmişe sahip olan pişmiş toprak ürünler, başlangıçta ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmiş ve üretilmiştir. Ancak, tarihi süreç içinde sanatsal kaygılarla ve farklı tekniklerle üretime devam edildiği anlaşılmaktadır. Pişmiş toprak örnekler üzerinde estetik değeri yüksek sonuçlara ulaşılan tekniklerden birisi de Barbutin tekniğidir. Kabartma tekniğinin bir alt dalı olan Barbutin tekniğine ilişkin tanımlamalarda karmaşıklık olduğu anlaşılmaktadır. Günümüze ulaşan örnekler üzerinde Barbutin tekniğinin de içlerinde bulunduğu, diğer kabartma tekniklerinin bir arada uygulandığı görülmektedir. Muhtemelen bu ortak kullanıma bağlı olarak gelişen karmaşıklığa rağmen, Barbutin tekniği üretim detaylarıyla net tanımını oluşturmaktadır. Anadolu ve Mezopotamya medeniyetlerinde Barbutin teknikli yüzey süslemesine sahip, sırlı ve sırsız testi, matara, küp, kürevi konik gibi kaplar ve yüzey karoları üretilmiştir.“Türk Çini Sanatında Barbutin Tekniği ve Sanatsal Üretimler”adı altında yürütülen bu tez çalışması kapsamında, Türk çini sanatının tarihi gelişimi, üretim teknikleri ve çini kelimesinin tanımına kısaca değinilmiştir. Kabartma tekniği ve alt teknikleri olarak baskı-kalıp ve kazımaoyma teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Barbutin tekniğinin tanımı, tarihi süreci ve yapım üretim aşamaları üzerinde durulmuş ve bu teknik ile yapılan güncel sanatsal üretimler hakkında detaylı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Having a history parallel to the existence of human beings, terracotta products were initially shaped and produced in line with needs. However, it is understood that production continued with artistic concerns and different techniques throughout the historical process. One of the techniques that achieved high aesthetic value on terracotta samples is the Barbotine technique. It is understood that there is complexity in the definitions of the Barbutin technique, which is a sub-branch of the relief technique. It is seen that other relief techniques, including the Barbutin technique, were applied together on the examples that have survived to the present day. Despite the complexity that probably developed due to this common use, the Barbutin technique forms a clear definition with its production details. In Anatolian and Mesopotamian civilizations, glazed and unglazed jugs, flasks, jars, spherical conical vessels and surface tiles with Barbutin technique surface decoration were produced. Within the scope of this thesis study carried out under the title of“Barbutin Technique and Artistic Productions in Turkish Tile Art”, the historical development of Turkish tile art, production techniques and the definition of the word tile were briefly mentioned. Information was given about the embossing technique and its sub-techniques such as printing-mould and engraving-carving techniques. The definition of barbotine technique, its historical process and production stages were emphasized and detailed information was given about current artistic productions made with this technique.