Optimizing CNNS via Sørensen-Dice based pruning
Sørensen-Dice tabanlı budama ile CNNS'nin optimize edilmesi
  1. Tez No: 942160
  2. Yazar: MUSAB HAJBI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Derin öğrenme, özellikle Evrişimli Sinir Ağları (CNN'ler), görüntü tanıma, doğal dil işleme ve nesne tespiti gibi birçok alanda devrim yaratmıştır. Ancak, bu modellerin yüksek hesaplama karmaşıklığı ve bellek gereksinimleri, kaynakları sınırlı cihazlarda kullanılmalarını zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, her bir evrişim katmanı içindeki gereksiz çekirdekleri belirlemek ve kaldırmak için güçlü Sørensen-Dice benzerlik katsayısını kullanan özgün bir çekirdek budama çerçevesi önerilmektedir. Bu yöntem, modelin yapısal bütünlüğünü ve doğruluğunu koruyarak model karmaşıklığını etkili bir şekilde azaltmaktadır. Popüler CNN mimarileri ve karşılaştırmalı veri kümeleri üzerinde yapılan kapsamlı deneyler, bu yaklaşımın diğer budama yöntemlerine kıyasla üstünlüklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Deep learning, particularly Convolutional Neural Networks CNNs, has revolutionized many fields, including image recognition, natural language processing, and object detection. However, the high computational complexity and memory requirements of these models hinder their deployment on resource-constrained devices. In this paper, a novel kernel pruning framework is proposed that leverages the robust Sørensen-Dice similarity coefficient to identify and remove redundant kernels within each convolutional layer. This method efficiently reduces model complexity while preserving essential structural information and accuracy. Extensive experiments on popular CNN architectures and benchmark datasets demonstrate the advantages of this approach over other pruning methods.