Psikolojik danışma yardımı sunan uzmanlarda ikincil travmatik stres ile eşduyum yorgunluğu arasındaki ilişkide ruminatif düşünce biçiminin aracı rolü
The mediating role of ruminative thought style in the relationship between secondary traumatic stress and compassion fatigue in counseling professionals
- Tez No: 942370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı psikolojik yardım sunan uzmanlarda ikincil travmatik stres ile eşduyum yorgunluğu arasındaki ilişkide ruminatif düşünce biçiminin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 yılları arasında aktif olarak psikolojik danışma süreci yürüten psikolog ve psikolojik danışmanlar oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak için Psikolojik Danışmanlarda Şefkat Yorgunluğu Ölçeği, İkincil Travmatik Stres Ölçeği ve Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın verileri çalışmaya gönüllü olarak katılan 261 psikolog ve psikolojik danışman ile gerçekleştirilmiştir. Toplanan verilerin 258'i ile istatistiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için Pearson korelasyon analizi ve yapısal eşitlik modeli analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ikincil travmatik stres ile eşduyum yorgunluğu arasındaki ilişkide ruminatif düşünce biçiminin kısmi aracılık rolünün bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular, alanyazından yararlanılarak tartışılmış, uygulayıcılara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of ruminative thinking styles in the relationship between secondary traumatic stress and compassion fatigue among counseling professionals. The study sample consists of psychologists and psychological counselors actively engaged in therapy processes during the 2023–2024 period. Data were collected using the Compassion Fatigue Scale for Psychological Counselors, the Secondary Traumatic Stress Scale, and the Ruminative Thinking Style Scale. The study was conducted with 261 psychologists and psychological counselors who voluntarily participated, and statistical analyses were performed on data kahilom 258 participants.Pearson correlation analysis and structural equation modeling were employed to analyze the data. The findings revealed that ruminative thinking styles play a partial mediating role in the relationship between secondary traumatic stress and compassion fatigue. The results were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were provided for practitioners and researchers.