Sağlık turizmi sektöründeki dijital pazarlama ile nöropazarlama çalışmalarının bibliyometrik ve içerik analizi
Bibliometrics and content analysis of digital marketing and neuromarketing studies in the health tourism sector
  1. Tez No: 942369
  2. Yazar: MURAT SARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, İşletme, Biostatistics, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışma, sağlık turizmi sektöründe dijital pazarlama ve nöropazarlama alanlarında gerçekleştirilen akademik yayınları bibliyometrik ve içerik analizi yöntemleriyle incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel hedefi, dijitalleşen sağlık hizmetlerinde pazarlama stratejilerinin nasıl evrildiğini ve tüketici davranışlarını yönlendirmede nöropazarlama tekniklerinin rolünü değerlendirmektir. Bu doğrultuda, uluslararası indekslerde yer alan akademik yayınlar sistematik biçimde taranmış; yıllara göre yayın dağılımı, en üretken yazarlar, atıf yoğunluğu ve anahtar kelime ağları gibi bibliyometrik göstergeler analiz edilmiştir. Ayrıca, seçilen yayınlar üzerinden tematik içerik analizi gerçekleştirilmiş; dijital pazarlama kanalları, tüketici etkileşimi, veri analitiği, yapay zekâ uygulamaları, nörobilimsel ölçüm teknikleri (EEG, göz takibi, fMRI vb.) ve hasta deneyimi gibi başlıklar altında ortak temalar belirlenmiştir. Bulgular, dijital pazarlamanın sağlık turizmi destinasyonlarının tanıtımında kritik bir rol oynadığını, nöropazarlamanın ise bu süreci daha etkin ve hedefli hale getirmeye yönelik bilimsel bir araç sunduğunu göstermektedir. Özellikle pandemi sonrası dönemde dijital platformların kullanımının artması, bu iki disiplinin sağlık turizmi bağlamındaki önemini daha da artırmıştır. Sonuç olarak çalışma, dijital pazarlama ve nöropazarlama arasındaki etkileşimi bütüncül bir perspektifle ele alarak, sağlık turizmine yönelik stratejik planlamalara katkı sağlayacak güncel ve kapsamlı bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the academic publications on digital marketing and neuromarketing within the context of the health tourism sector by using bibliometric and content analysis methods. The main objective is to evaluate how marketing strategies in digitized health services have evolved and to explore the role of neuromarketing techniques in shaping consumer behavior. Accordingly, relevant scholarly articles indexed in international databases were systematically reviewed. Bibliometric indicators such as publication trends by year, most productive authors, citation density, and keyword co-occurrence networks were analyzed. In addition, a thematic content analysis was conducted on selected studies, identifying recurring themes such as digital marketing channels, consumer engagement, data analytics, artificial intelligence applications, neuroscientific measurement tools (e.g., EEG, eye-tracking, fMRI), and patient experience. Findings indicate that digital marketing plays a vital role in the promotion of health tourism destinations, while neuromarketing enhances the effectiveness and targeting accuracy of these strategies. Particularly in the post-pandemic era, the growing reliance on digital platforms has further amplified the significance of both disciplines in health tourism. In conclusion, this research provides a comprehensive and up-to-date assessment of the intersection between digital marketing and neuromarketing, offering strategic insights for health tourism planning and management.