COVID-19 aşılarına ilişkin karar pişmanlığı ve etkileyen faktörler
Decision regret and influencing factors regarding COVID-19 vaccines
- Tez No: 942373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAŞİM ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışma, COVID-19 aşısı yaptıran bireylerde yaşanan karar pişmanlığı düzeylerini ve bu pişmanlığa etki eden demografik ve sağlıkla ilişkili değişkenleri incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, nedensel karşılaştırma modeli çerçevesinde desenlenmiş; veriler, üç doz COVID-19 aşısı yaptırmış 748 bireyden toplanmıştır. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu ile Karar Pişmanlığı Ölçeği kullanılmış, analizler SPSS 25 programı aracılığıyla parametrik test yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Bulgular, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim, çalışma durumu ve gelir düzeyi gibi demografik değişkenlerin karar pişmanlığı üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Ayrıca aşı kararsızlığı, kronik rahatsızlık, COVID-19'a yakalanma durumu ve pandemi nedeniyle kayıp yaşama gibi sağlıkla ilişkili değişkenlerin de pişmanlık düzeylerini anlamlı biçimde etkilediği tespit edilmiştir. Öte yandan, aşı türü, aşının yan etki yaratacağına dair inanç ve aşının hayatı nasıl etkilediği gibi değişkenlerde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç: Elde edilen sonuçlar, sağlıkla ilgili kararların bireylerin psikolojik süreçleri üzerinde belirgin etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Araştırma, COVID-19 pandemisi gibi kriz dönemlerinde bireylere yönelik geliştirilecek sağlık iletişimi stratejilerinin, toplumsal özellikler ve bireysel hassasiyetler gözetilerek yapılandırılması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the levels of decision regret experienced by individuals who received the COVID-19 vaccine and to investigate the demographic and health-related factors influencing this regret. Materials and Methods: The research was designed within the framework of a causal-comparative model, and data were collected from 748 individuals who had received three doses of the COVID-19 vaccine. During the data collection process, a Personal Information Form and the Decision Regret Scale were utilized, and the data were analyzed using parametric test methods through the SPSS 25 software. Findings: The findings indicate that demographic variables such as age, gender, marital status, education level, employment status, and income level significantly affect levels of decision regret. Additionally, health-related variables such as vaccine hesitancy, chronic illness, COVID-19 infection status, and experiencing a loss due to the pandemic were also found to have a significant impact on regret levels. On the other hand, no significant differences were observed in relation to the type of vaccine received, belief in side effects, or the perceived impact of the vaccine on life. Conclusion: The results reveal that health-related decisions have substantial effects on individuals' psychological processes. The study emphasizes that during crisis periods such as the COVID-19 pandemic, health communication strategies should be designed with attention to both social characteristics and individual sensitivities.