Karayolunda bir köprülü kavşak çalışmasının enerji tasarrufu ve maddi kayıpların azalması yönünden incelenmesi
Investigation of bridge intersections in traffic in terms of material losses and energy
- Tez No: 942374
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, öncelikle istatistik veriler kullanılarak ışıklı kavşakların trafik kazaları, enerji giderleri ve çevre kirliliği açısından genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Ardından, kavşaklarda ışıklandırmanın en uygun tasarımının maddi kayıplar ve enerji maliyetleri açısından etkisi analiz edilmiştir. Bu bağlamda, ilk olarak günün tüm saatlerinde aynı ışıklandırma süresinin uygulandığı durum incelenmiştir. İkinci olarak, mesai durumları, trafik yoğunluğu gibi faktörlerin dikkate alındığı ve günün farklı saatlerinde farklı ışıklandırma seçeneklerinin uygulandığı durumlar değerlendirilmiştir. Her iki durumda da süre yönünden en uygun tasarım seçenekleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar maddi kayıplar ve enerji tasarrufu açısından karşılaştırılmıştır. Daha sonra, köprülü kavşak uygulamasının maddi kayıplar ve enerji tasarrufuna etkisi analiz edilmiştir. Bu çerçevede, bu konuda yapılan çalışmalar incelenmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Söz konusu köprülü kavşaklar öncesinde ve sonrasındaki istatistik veriler toplanmış, bu verilerin genel bir değerlendirmesi yapılarak yorumlanmıştır. Ardından, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ta örnek olarak ele alınan köprülü kavşaklarda günlük geçen araç sayıları ve araçların bekleme süreleri dikkate alınarak, köprülü kavşak yapımının maddi kayıplar ve enerji maliyetine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında ışıklı kavşakların değerlendirmesi yapılmış ve bu kavşaklarda trafik yoğunluğu ve enerji tüketimi arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Günün farklı saatlerinde adaptif ışıklandırma sistemlerinin kullanımıyla enerji tasarrufu sağlanabileceği ve trafik kazalarının azaltılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Mesai saatleri dışında trafik yoğunluğunun azalmasıyla ışıklandırma sürelerinin kısaltılması enerji maliyetlerini düşürmüş ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri azaltmıştır. Araştırma, trafik yoğunluğu ve mesai durumlarını dikkate alan dinamik bir ışıklandırma sisteminin geliştirilmesini önermektedir. Köprülü kavşakların etkilerini inceleyen ikinci aşamada, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerindeki köprülü kavşaklar örnek alınarak, bu bölgelerdeki araç trafiği ve bekleme süreleri analiz edilmiştir. Bulgular, köprülü kavşakların trafik düzenlemesine katkı sağladığını, enerji tasarrufuna olanak tanıdığını ve maddi kayıpları azalttığını göstermiştir. Bu bulgular ışığında, köprülü kavşakların sayısının artırılması ve ihtiyaç duyulan bölgelerde çok katlı köprülü kavşakların inşa edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Çalışma, aynı zamanda, sürdürülebilir ve çevre dostu bir ulaşım planlamasının önemine dikkat çekmiştir. İnsan merkezli, yerel kaynakların etkin kullanımını gözeten ve toplu taşıma sistemlerini iyileştiren ulaşım politikalarının uygulanmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Mevcut altyapının etkin bir şekilde kullanılması, kentsel tarihi dokulara zarar vermeyen ulaşım planlarının oluşturulması ve çevre dostu ulaşım hizmetlerinin geliştirilmesi önerilmiştir. Sonuç olarak, çalışmada, şehir planlamacıları ve trafik mühendislerine yönelik ışıklı ve köprülü kavşakların tasarımı ve kullanımında dikkate alınması gereken önemli noktalar sunulmuştur. Gelecekte daha geniş coğrafi alanlarda ve farklı şehir tiplerinde yapılacak çalışmalarla bu bulguların genelleştirilmesi ve çevresel sürdürülebilirlik açısından detaylı değerlendirmeler yapılması gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, a general evaluation of signalized intersections in terms of traffic accidents, energy costs and environmental pollution was made using statistical data. Then, the effect of the most appropriate design of lighting at intersections in terms of financial losses and energy costs was analyzed. In this context, firstly, the situation where the same lighting duration was applied at all hours of the day was examined. Secondly, the situations where factors such as working hours and traffic density were taken into account and different lighting options were applied at different hours of the day were evaluated. In both cases, the most appropriate design options in terms of duration were examined and the obtained results were compared in terms of financial losses and energy savings. Then, the effect of the bridge intersection application on financial losses and energy savings was analyzed. In this context, the studies conducted on this subject were examined and a general evaluation was made. The statistical data before and after the bridge intersections in question were collected, a general evaluation of this data was made and interpreted. Then, the effect of the bridge intersection construction on financial losses and energy costs was investigated by considering the daily number of vehicles passing and the waiting times of the vehicles at the bridge intersections taken as examples in Adıyaman and Kahramanmaraş. In the first phase of the research, the evaluation of signalized intersections was conducted and the relationship between traffic density and energy consumption at these intersections was analyzed. It was concluded that energy savings could be achieved and traffic accidents could be reduced by using adaptive lighting systems at different times of the day. Shortening lighting times by reducing traffic density outside working hours reduced energy costs and reduced negative effects on the environment. The research suggests the development of a dynamic lighting system that takes traffic density and working hours into account. In the second phase examining the effects of bridge intersections, bridge intersections in Adıyaman and Kahramanmaraş provinces were taken as examples and vehicle traffic and waiting times in these regions were analyzed. The findings showed that bridge intersections contribute to traffic regulation, enable energy savings and reduce financial losses. In the light of these findings, it was stated that the number of bridge intersections should be increased and multi-level bridge intersections should be constructed in the regions where they are needed. The study also drew attention to the importance of sustainable and environmentally friendly transportation planning. The necessity of implementing transportation policies that focus on people, take into account the efficient use of local resources, and improve public transportation systems has been emphasized. It has been suggested that the existing infrastructure be used effectively, transportation plans that do not harm urban historical textures be created, and environmentally friendly transportation services be developed. As a result, the study presents important points that should be considered by city planners and traffic engineers in the design and use of traffic lights and bridges. It has been stated that these findings should be generalized and detailed evaluations should be made in terms of environmental sustainability with studies to be conducted in wider geographical areas and different city types in the future.