Aa6005 ve AA6005A alüminyum alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynağında kaynak parametrelerinin mekanik özelliklerine etkisi
The effect of welding parameters on the mechanical properties of AA6005 and AA6005A aluminum alloys in friction stir welding
- Tez No: 942423
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Otomotiv Mühendisliği, Science and Technology, Engineering Sciences, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, 6005 ve 6005A alüminyum alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynak (FSW) işlemi sonrası oluşan mikro yapı değişiklikleri ve mekanik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada, kaynak işlemi sırasında takım dönme hızı, ilerleme hızı ve eksenel kuvvet gibi parametrelerin etkisi araştırılmıştır. Çekme testleri ve mikro yapı analizleri, numunelerin ekstrüzyon yönüne paralel ve dik doğrultuda alınmasıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, 6005 ve 6005A alaşımlarının kaynak bölgesinde farklı mekanik davranışlar sergilediğini göstermiştir. 6005A alaşımında daha ince taneli bir mikro yapı elde edilirken, 6005 alaşımı daha yüksek çekme mukavemeti göstermiştir. Bu farklılıklar, her iki alaşımın kimyasal bileşimleri ve mikro yapı özellikleriyle ilişkilendirilmiştir. Çalışma sonuçları, 6005 ve 6005A alüminyum alaşımlarının endüstriyel uygulamalarda kullanım potansiyellerini değerlendirmek için faydalı bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the microstructural changes and mechanical properties of 6005 and 6005A aluminum alloys were comparatively investigated after friction stir welding (FSW) processes. The effects of welding parameters such as tool rotational speed, feed rate, and axial force were examined. Tensile tests and microstructural analyses were conducted on samples taken parallel and perpendicular to the extrusion direction. The results revealed that the welded region exhibited different mechanical behaviors for the two alloys. While 6005A alloy displayed a finer grain structure, the 6005 alloy demonstrated higher tensile strength. These differences were attributed to the chemical compositions and microstructural properties of the alloys. The findings provide valuable insights into the industrial application potentials of 6005 and 6005A aluminum alloys.