Pitting corrosion of aa5005 sheets produced by DC casting and twin-roll casting techniques
Doğrudan soğuk döküm ve ikiz merdane döküm teknikleriyle üretilmiş alüminyum 5005 alaşım levhalarının çukurcuk korozyonu
  1. Tez No: 568354
  2. Yazar: ÖYKÜ GİZEM ZALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ORGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, doğrudan soğuk döküm (DCC) ve sıcak hadde tekniği ve ikiz merdane döküm (TRC) tekniği ile üretilen AA5005 alaşımlı levhaların çukurcuk korozyon dayanımları incelenmiştir. Levhaların çukur korozyon dirençlerini, daldırma testleri, çevrimsel potansiyel polarizasyon (CPP) ölçümleri, yeniden dinginleşme potansiyeli (Erepass), galvano-merdiven döngüsel polarizasyon (GSCP) ölçümleri için potansiyostatik testler, potansiyostatik koşullar altında yarı kararlı çukurcuk ölçümleri ve elektrokimyasal gürültü ölçümleri, NaCl çözeltilerinde çeşitli konsantrasyonlarda gerçekleştirilmiştir. Mikro yapı çalışmalarına bağlı olarak, DCC alaşımında daha büyük intermetalikler bulunmuştur. Öte yandan, TRC tekniğiyle üretilen alaşımlarda intermetalik sayısı daha yüksektir. Daldırma testleri DCC alaşımlarının TRC alaşımlarından daha büyük çukurlara sahip olduğunu göstermiştir. CPP deneylerine bağlı olarak, genellikle DCC alaşımlarının çukurcuk potansiyelleri (Epit) TRC alaşımlarından daha yüksektir, ancak iki alaşım arasındaki fark 20 mV'nin altındadır. Yeniden dinginleşme potansiyeli için yapılan potansiyostatik testlerin sonucunda, genel olarak, Erepass potansiyellerinin DCC alaşımları için daha pozitif olduğu görülmüştür. GSCP ölçümleri sonucunda DCC ve TRC alaşımlı levhaların bozulma (Eb) koruma potansiyelleri (Eprot) birbirine yakın bulunmuştur. 0.001 M konsantrasyonda, DCC tekniğiyle üretilen alüminyum alaşımda yarı kararlı çukurcukların oluşum oranının TRC tekniğinden daha yüksek olduğu bulunmuştur. DCC alaşımlarındaki yarı kararlı çukurcukların toplam yükü genellikle daha yüksektir. Elektrokimyasal gürültü ölçümü sonuçlarına bağlı olarak, iki üretim tekniğinin alaşımlarının yerel korozyon aktivitesinde farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the pitting corrosion susceptibilities of AA5005 alloy sheets produced by the direct chill casting (DCC) technique and hot-rolling and the twin-roll casting (TRC) technique were investigated and compared. In order to compare the pitting corrosion resistances of the sheets, immersion tests, cyclic potential polarization (CPP) measurements, potentiostatic tests for the repassivation potential (Erepass), galvano–staircase cyclic polarization (GSCP) measurements, metastable pitting measurements under potentiostatic conditions and electrochemical noise measurements were performed in NaCl solutions at various concentrations. Depending on the microstructure studies, larger intermetallics were found in the DCC alloy. On the other hand, the number of intermetallics were higher in the alloy produced by the TRC technique. The immersion tests have shown that the DCC alloy have larger pits than the TRC alloy. From the CPP experiments, generally pitting potentials (Epit) of the DCC alloys were higher than TRC alloys, but the differences between the two alloy sheets were below 20 mV. Potentiostatic tests for the repassivation potential results have shown that, in general, Erepass potentials were more positive for the DCC alloys. From the GSCP measurements, breakdown (Eb) potentials and protection potentials (Eprot) of the DCC and the TRC alloy sheets were found to be close to each other. At 0.001 M concentration, the formation rate of metastable pits in the AA5005 sheet produced by the DCC technique was found to be higher than that of the TRC technique. The total charge of metastable pits in DCC alloys were generally higher. Depending on the electrochemical noise measurement, differences were found in the localized corrosion activity of the alloys of the two production techniques.