Depresyon tanısı alan bir gurup danışanın aile yapısı ve işlevleri
The Study of family functioning dimensions and interpersonal variables in depression
  1. Tez No: 94246
  2. Yazar: DENİZ KARAVELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CANTEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
IV ÖZET DEPRESYON TANISI ALAN BİR GRUP DANIŞANIN AİLE YAPISI VE İŞLEVLERİ ÇERÇEVESİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada aile işlevlerinin çeşitli boyutları, aile organizasyonu ve depresyon arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Ailenin yapısını, organizasyonunu ve etkileşim biçimlerini anlamak amacıyla aile işlevlerinin;“problem çözme”,“iletişim”,“roller”,“duygusal tepki verebilme”,“gereken ilgiyi gösterme”,“davranış kontrolü”ve“genel fonksiyonlar”boyutları incelenmiştir. Deneklerin ve ailelerinin bazı sosyal, demografik özelliklerine de bakılmıştır. DSM-TV kriterlerine göre Major Depresyon tanısı almış olan 36 poliklinik hastasına ve 36 kontrole Beck Depresyon Ölçeği, McMaster Aile Değerlendirme Ölçeği, MMPI-D ve tarafımdan hazırlanan bir bilgi formu uygulanmıştır. Aym ölçekler deney ve kontrol grubu deneklerinin aileleri tarafından da tamamlanmıştır. Major Depresyon tanısı alan deneklerden oluşan deney grubu ile, yaşamı boyunca ruhsal hastalık tanısı almamış olan kontrol grubu denekleri yaş, cinsiyet, sosyal ve ekonomik statüleri açısından eşleştirilmişlerdir.Araştırma sonuçlan, aile işlevlerinin“davranış kontrolü”,“duygusal tepki verebilme”,“gereken ilgiyi gösterme”,“iletişim”ve“genel fonksiyonlar boyutlarındaki sağlıksızlıklar ile depresyon arasında yüksek bir korelasyonun bulunduğunu göstermiştir. Deney grubu aile bireylerinin depresyon puanlan, kontrol grubu aile bireylerinin depresyon puanlanndan daha yüksektir. Deney grubu deneklerinin aileleriyle çocukluk ilişkileri (anne- baba ve kardeşler), kontrol grubu deneklerinin aileleriyle (anne-baba ve kardeşler) çocukluk ilişkilerinden daha olumsuz ve problemlidir. Böylece, özellikle ailedeki önemli kişilerle yaşanan deneyimlerin; kişiler arası ilişki dünyasına yönelik olumsuz bir bakış açısı zemini hazırlayarak ve bir dizi ”sağlıksız" kişiler arası etkileşim stili iletmek ve inşa etmek aracılığıyla duygudurumunu etkilediği söylenebilir. Araştırma sonuçlan teorik beklentilerimizin ışığında tartışılmıştır. Sonuçlar genelde, Sistemik Aile Yaklaşımı ve depresyona Kişiler Arası Etkileşim bakış açışım desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE STUDY OF FAMILY FUNCTIONING DIMENSIONS AND INTERPERSONAL VARIABLES IN DEPRESSION The purpose of the study was to investigate the relation between various dimensions of family functioning, family organization and depression. To understand the structure, organization, and transactional patterns of the family the following seven dimensions were explored:“problem solving”,“communication”,“roles”,“affective responsiveness”,“affective involvement”,“behavior control”,“general functioning”. Some social, demographic characteristics of the subjects and their families were also examined. The Beck Depression Inventory, McMaster Family Assessment Device, the MMPI- D and a Questionnaire were administered to 36 Major Depressive outpatients who met DSM-IV criteria and 36 control subjects. Family members of the subject group and family members of the control group completed the above-mentioned measurement instruments. The subject group (major depressive outpatients) and control group (subjects without a lifetime history of mental illness) were matched according to age, sex, social and economical status.vıı The results showed that families of the subject group were highly ineffective in the“behavior control”,“affective responsiveness”,“affective involvement”,“communication”,“general functioning”dimensions of family functioning. Family members of the subject group were found to have higher depression scores than the family members of the control group. Childhood family relations of the subject group (relations with significant others) were found to be more negative and problematic than the childhood relations of the control group with their significant others. That is, interpersonal experience, especially that involving significant others (e.g., parents) affects mood outcomes by laying down a negative and stable view of the interpersonal world and through communicating and constructing a series of unhealthy interpersonal, interactional styles. The results of the study were discussed in the light of our theoretical expectations. The results supported the Family Systems Approach and Interpersonal, Interactional Theories of Depression in general.