KYK yurtlarında manevi danışmanlık ve rehberlik: Öğrenci görüşlerine yönelik bir inceleme
Spirutual counseling and guidance services in CDI dormitories: An investigation on student perspectives
- Tez No: 942568
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Birey; beden ve ruhun birlikteliğinden oluşan bir varlık olduğu için bunlar birbirinden etkilenen bir yapıya sahiptir. Herhangi birisinde oluşan bir sorundan ikisi birden etkilenmektedir. Ruhsal problemlerin çözümü bedensel sorunların çözümüne de katkı sunacağından bunu maneviyat bakış açısıyla çözmeyi hedef edinen manevi danışmanlık ve rehberlik bu yönde destek arayanlara bir bakış açısı kazandırmaktadır. Bu nedenledir ki manevi danışmanlık ve rehberlik son dönemlerde dikkatleri üzerine çekmiş ve birçok araştırmaya konu olmuştur. Yaşanılan zorluklar karşısında bir boşluk yaşayan ya da anlamlandırmada zorlanan bireylere yol göstermede manevi danışmanlık ve rehberlik etkili bir alan olmuştur. Türkiye'de özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Adalet, Sağlık, Gençlik ve Spor Bakanlıklarına bağlı kuruluşlarla yapılan protokollerle manevi danışmanlık ve rehberlikle ilgili yapılan çalışmalar belli bir ivme kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı Kredi Yurtlar Kurumlarında (KYK) yürütülen manevi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerini danışanların değerlendirmeleri üzerinden ele almaktır. Çalışmada öncelikle manevi danışmanlık ve rehberliğin genel çerçevesi belirlenip, KYK'ya bağlı yurtlarda uygulanan manevi danışmanlık ve rehberlik hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre tasarlanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmış; içerik analizi yöntemi kullanılarak önce kodlanmış kodlardan da temalara ulaşılmıştır. Kyk yurtlarında kalan, manevi danışman ve rehberle iletişime geçme olasılığı yüksek olan gönüllü kız ve erkek öğrencilerden oluşan bir grup ile çalışma yürütülmüştür. Elde edilen bulgular, alt kodları ile birlikte ana ve alt başlıklar halinde ele alınmış; katılımcı bilgileri, literatürdeki diğer çalışmalar ve araştırmacı yorumu ekseninde tartışılmıştır. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, katılımcıların maneviyat, manevi danışmanlık ve rehberlik hakkındaki bilgi düzeyleri saptanmış, bir manevi danışman ve rehbere duyulan ihtiyaçları belirlenmiş, manevi danışman ve rehberden beklentileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the individual is a being composed of the unity of body and soul, they have a structure that affects each other. A problem occurring in one, inevitably impacts the other. Since solving spiritual problems will also contribute to solving physical problems, spiritual counseling, which aims to solve this from a spiritual perspective, provides a perspective for those seeking support in this direction. That is why spiritual counseling and guidance has attracted attention in recent years and has been the subject of many studies. Spiritual counseling and guidance is an effective field in guiding individuals who experience a void or have difficulty making sense of the difficulties they experience. In Turkey, the protocols established with the Presidency of Religious Affairs have given momentum to the work carried out in this area. The primary aim of this study is to examine the spiritual counseling services conducted in student dormitories affiliated with the Credit and Dormitories Institution (CDI), based on the evaluations of those who have received such services. In this study, the general framework of spiritual counseling and guidance is first outlined, followed by a brief overview of its implementation in dormitories under the authority of CDI. The research is based on case study design, one of the qualitative research methods. The findings have been discussed under main and subheadings with their subcodes; participant information has been discussed in terms of other studies in the literature and the researcher's comments. Within the scope of the findings, the participants' level of knowledge regarding spirituality and spiritual counseling has been identified, their perceived need for a spiritual counselor and guide has been determined, and their expectations from such professionals have been outlined.