The impact of artificial intelligence on organizations and its uses on strategic management
Yapay zekanın organizasyonlar üzerindeki etkisi ve stratejik yönetimde kullanımı
- Tez No: 942595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KONYALILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Anahtar Kelimeler: (Artificial Intelligence (AI), Business transformation, Cross-functional teams, AI-related initiatives, Early-stage tasks, Successful AI launches, Effective communication, Business activities, Sector-specific AI integration)
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Koruma politikalarının artışı, hem küresel ekonomi hem de küreselleşme ilkeleri açısından ciddi bir mesele oluşturmaktadır. Bu tez, koruma politikalarının makroekonomik etkilerini analiz etmektedir; bu etkiler arasında ekonomik büyüme, ticaret hacimleri ve işsizlik üzerindeki etkiler yer almaktadır. Bu etkileri hesaba katmak ve tarife değişikliklerine verilen tepkileri ölçmek için bir regresyon modeli kullanılmıştır, yüksek ve düşük gelirli ülkeler arasında ayrım yaparak. Zorunlu tarife kullanımı üzerine yapılan ikili regresyon analizi, işsizliği önemli ölçüde artırdığını ve ekonomik büyümeyi ve ticaret hacimlerini düşürdüğünü göstermektedir, bu durum özellikle düşük gelirli ülkelerde daha güçlü sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca, COVID- 19 pandemisi sonrasında korumacılığın nasıl şekillendiğini ve çok taraflılığın nasıl bozulabileceğini ve küresel değer zincirleri ile serbest ticaret mekanizmalarına olan etkilerini araştırıyoruz. Son olarak, çalışma, düşük gelirli diğer ülkelerin değişkenlerinin, yüksek gelirli ülkelerle karşılaştırıldığında tarife oranlarındaki değişikliklere daha hassas olduğunu göstermektedir; çünkü tablo 1'deki etki, düşük gelirli ülkelerde GSYİH büyüme oranları ve işsizlik tahminlerinde sonuçlanmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, korumacılığın küreselleşmeyi ve dünya ekonomisini nasıl etkilediği konusundaki geniş tartışmalara katkıda bulunabilir, politika yapıcıların ekonomik milliyetçilik ile uluslararası işbirliği arasındaki ince çizgiyi yönetmelerine rehberlik edebilir. Anahtar kelimeler (Koruma politikaları, Küresel ekonomi, Küreselleşme ilkeleri, Makroekonomik etkiler, Ekonomik büyüme, Ticaret hacimleri, İşsizlik, Tarife değişiklikleri, Regresyon modeli, Yüksek gelirli ülkeler, Düşük gelirli ülkeler
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence has reached a moment where its potential can change business and give great value additions to the world economy. However, most organizations have always found it very challenging to adopt and harness these AI. This literature review studies the factors hindering full-scale adoption of AI and identifies some key shifts that organizations must undertake in strategic management to successfully harness the potential of AI. Therefore, it put emphasis on the need for cross-functional teams composed of a mix of skills and perspectives, in order to maximize the potential AI-related initiatives bring (Tariq & Abunimah, 2023). It also cites the role of analytics academies in giving leaders the knowledge they need about AI. Elsewhere, the review discusses early-stage tasks for successful AI launches, tasks including effective communication, giving voice to employee concerns, and using analytics translators as intermediaries. The review now concludes by pointing out how Artificial Intelligence is going to radically impact business activities—in terms of its vast opportunities as much as its wide challenges—succeeding in being prominent AI Applications in different sectors.