Otobüslerde yangını önlemek ve motor verimini arttırmak üzerine bir araştırma
A research on preventing fire in buses and increasing engine efficiency
- Tez No: 942619
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada, kara yolu ulaşımında kullanılan otobüslerde kronik bir sorun haline gelen "Yangın riskleri, Hararet problemleri ve Çekiş problemleri''nin önüne geçmek üzere bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı, araç üzerinde bulunan hidrostatik soğutma sistemini tamamen iptal etmek, yerine elektrikli soğutma sistemini devreye alarak; motor verimini arttırmak, yağ kaçaklarından oluşabilecek yangın riskini en aza indirmek, yakıt sarfiyatını azaltmak ve motor hararetini en aza indirmektir. Buna ek olarak; sistemde kullanılan parça sayısını azaltmak, malzeme tasarrufu sağlamak ve arızalara müdahale süresini azaltmak, zamandan tasarruf edip verimli bir bakım-onarım süreci oluşturmaktır. Ayrıca bu çalışmada 2 farklı marka elektrikli fan, araçlar üzerinde denenmiştir; hava emiş ve debi ölçüm sonuçları kıyaslanarak analiz yapılmıştır. Bunun yanı sıra araçlara 3,4,5 adet elektrikli fan takılmış, fanların alternatörden çektiği elektrik akımları ile verimlilik analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda araçlarda soğutma sistemi fan arızalarının %80, hararet arızalarının %30, su kaçağı arızalarının %80 oranında azaldığı ve çekiş arızalarının %70 oranında azaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte motor bölgesinde bulunan yüksek hava debisi sağlayan elektrikli fan motorlarının, motor bölgesinde oluşabilecek herhangi bir yangın durumunda yangını körükleyeceği göz önünde bulundurularak, elektronik kartla yapılan yazılım sayesinde elektrikli fanlar çalışmayı durdurmuş ve yangının şiddetini arttırmasının da önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a study was conducted to prevent“Fire risks, temperature problems and traction problems”, which have become a chronic problem in buses used in road transportation. The main purpose of this study is to completely cancel the hydrostatic cooling system on the vehicle and activate the electric cooling system instead; to increase engine efficiency, minimize the risk of fire that may occur due to oil leaks, reduce fuel consumption and minimize engine temperature. In addition; to reduce the number of parts used in the system, to provide material savings and to reduce the time to intervene in malfunctions, to save time and to create an efficient maintenance-repair process. In addition, 2 different brands of electric fans were tested on vehicles in this study; air intake and flow measurement results were compared and analyzed. In addition, 3,4,5 electric fans were installed on the vehicles and efficiency analysis was performed with the electric currents drawn by the fans from the alternator. At the end of the study, it was determined that cooling system fan failures in the vehicles were reduced by 80%, temperature failures by 30%, water leakage failures by 80% and traction failures were reduced by 70%. However, considering that the electric fan motors providing high air flow in the engine area would fuel the fire in the event of any fire that may occur in the engine area, the electric fans stopped working and the fire was prevented from increasing in intensity thanks to the software made with the electronic card.