Ratlarda ovalbumin ile oluşturulan alerjik rinit modelinde krosin ile desloratadinin tedavi etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the treatment effectiveness of crosin and desloratadine in the allergic rhinitis model induced with ovalbumin in rats
- Tez No: 942717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT MEHMET CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Alerjik rinit dünyada çok sık görülen, tedavisinde çok fazla ilacın denendiği ve halihazırda kesin bir tedavisi olmayan bir hastalıktır. Tedavi maliyetlerinin yüksekliği ve kullanılan ilaçların yan etkileri nedeniyle alternatif tedaviler araştırılmaktadır. Çalışmamızın amacı sıçanlarda ovalbuminle oluşturulan alerjik rinit modeli üzerinde krosinin alerjik rinitteki etkisini ve alerji tedavisinde kullanılan desloratadine göre etkililiğini histopatolojik, biyokimyasal ve klinik olarak değerlendirmektir. Yöntem: Toplam 20 adet sağlıklı, 8-12 haftalık Sprague Dawley cinsi sıçan her grupta dörder hayvan olacak şekilde randomize olarak beş gruba ayrıldı. Birinci grup kontrol grubu olarak değerlendirildi, diğer 16 adet hayvana alerjik rinit oluşturmak amaçlı ovalbumin ve alüminyum hidroksit 14 gün boyunca gün aşırı olmak üzere intraperitoneal olarak verildi.14. günden sonra kalan her gün intranazal ovalbumin uygulaması da 2.,3.,4. ve 5. gruplara yapıldı. Üçüncü gruba 14. günden itibaren her gün gavaj yoluyla desloratadin, dördüncü gruba 14. Günden itibaren her gün intraperitoneal yolla 50 mg/kg olmak üzere krosin, beşinci gruba da 14.günden itibaren her gün olacak şekilde intraperitoneal yolla 100 mg/kg olmak üzere krosin tedavisi verilirken ikinci gruba herhangi bir tedavi uygulanmadı. 29. günde yüksek doz anesteziyle yapılan sakrifikasyondan önce intrakardiyak kan alınarak total IL4,IL13 ve IgE değerleri incelendi. Histopatolojik olarak goblet hücre artışı, silya kaybı, damar dilatasyonu, lamina propria ödemi, lamina propriadaki hücre infiltrasyonu ve eozinofilik doku artışına bakıldı. 1.,14.,21. ve 28. günlerdeki nazal semptom skorlaması klinik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Allergic rhinitis is a disease that is very common in the world, has been tried with many drugs and currently has no definitive treatment. Alternative treatments are being investigated due to the high cost of treatment and the side effects of the drugs used. The aim of our study is to evaluate the effect of crocin on allergic rhinitis in the allergic rhinitis model induced by ovalbumin in rats and its effectiveness compared to desloratadine used in allergy treatment histopathologically, biochemically and clinically. Materials and Methods: A total of 20 healthy, 8-12 week old Sprague Dawley rats were randomly divided into five groups, each consisting of four animals. The first group was considered as the control group, and the other 16 animals were given ovalbumin and aluminum hydroxide intraperitoneally every other day for 14 days to induce allergic rhinitis. After the 14th day, intranasal ovalbumin was administered to groups 2, 3, 4 and 5 every other day. Desloratadine was administered to the third group by gavage every day starting from the 14th day, crocin was administered to the fourth group at a dose of 50 mg/kg intraperitoneally every day starting from the 14th day, and crocin was administered to the fifth group at a dose of 100 mg/kg intraperitoneally every day starting from the 14th day, while no treatment was administered to the second group. On the 29th day, intracardiac blood was taken and total IL4, IL13,IgE levels were examined. Histopathologically goblet cell proliferation, cilia loss, vascular dilatation, lamina propria edema, mononuclear cell infiltration in lamina propria and eosinophilic mass in the lumen increase were examined. Nasal symptom scores on the 1st, 14th, 21st and 28th days were evaluated clinically.