Anemisi olan ve olmayan gebelerde yenidoğan bebeklerin Plasental Büyüme Faktörü (PLGF), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) ve çözünür FLT-1 (sFLT-1) düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Placental Growth Factor (PLGF), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), and soluble fms-like tyrosine kinase-1 (sFLT-1) levels in newborns of anemic and non-anemic pregnant women
- Tez No: 942718
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada, üçüncü trimesterde anemisi olan ve olmayan gebelerin yenidoğanlarında Plasental Büyüme Faktörü (PlGF), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) ve çözünür fms-benzeri tirozin kinaz-1 (sFlt-1) düzeylerinin karşılaştırılması ve bu biyobelirteçlerin yenidoğanların doğum ağırlığı, boyu, baş çevresi ve APGAR skorları gibi klinik parametrelerle ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif kesitsel çalışmaya, üçüncü trimesterde olan, anemik (Hb 0.05). PlGF (>641.2 pg/mL), VEGF (>695.5 pg/mL) ve sFlt-1 (>5.7 ng/mL) düzeyleri anemiyi ayırt etmede yüksek duyarlılık ve özgüllük gösterdi. Sonuç: Maternal anemi, plasental anjiyogenezde belirgin bir artışa yol açmakta ve bu durum PlGF, VEGF ve sFlt-1 düzeylerindeki yükselme ile yansıtılmaktadır. Ancak, bu biyokimyasal değişikliklerin yenidoğanın doğum anındaki klinik ölçütlerine doğrudan yansıdığı gözlenmemiştir. Bu biyobelirteçlerin gelecekte maternal aneminin tanı, izlem ve prognoz belirteci olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the levels of Placental Growth Factor (PlGF), Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), and soluble fms-like tyrosine kinase-1 (sFlt-1) in neonates born to anemic and non-anemic mothers during the third trimester of pregnancy. Additionally, the study sought to evaluate the association between these biomarkers and neonatal clinical parameters such as birth weight, length, head circumference, and APGAR scores. Materials and Methods: This prospective cross-sectional study included term neonates born to third-trimester pregnant women, classified into anemic (Hb 0.05). ROC analysis showed high sensitivity and specificity for PlGF (>641.2 pg/mL), VEGF (>695.5 pg/mL), and sFlt-1 (>5.7 ng/mL) in distinguishing anemic pregnancies. Conclusion: Maternal anemia is associated with increased placental angiogenic activity, as reflected by elevated levels of PlGF, VEGF, and sFlt-1. However, these biochemical alterations did not translate into significant differences in neonatal anthropometric or clinical outcomes at birth. These biomarkers may have potential utility in the diagnosis and monitoring of maternal anemia and its placental effects in future clinical applications.