Kod üretimi için derin öğrenme yöntemlerinin karşılaştırılması: java dilinde uygulamalar
Comparison of deep learning methods for code generation: applications in the java language
- Tez No: 942783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsanlar, duygu ve düşüncelerini diğer insanlara aktarma isteği insanın doğasında bulunur. Bu aktarımları sağlayabilmek için araçlar kullanmaya çalışır. Bu araçlardan en önemli olanı dildir. Dil, insanların birbirlerini anlamasını sağlayan araçtır. İnsanların iletişim kurma isteği, birbirleriyle iletişim kurmanın ötesine geçerek çevreyle iletişim kurma isteğini de artırmıştır. İnsanların çevresindeki makinelerle iletişim kurma çabası da artmıştır. Özellikle insanların duygu ve düşüncelerini makinelere aktarma isteğiyle programlama dillerinin ortaya çıkması sağlanmıştır. Programlama dillerinin doğal dillere göre farklı yapılarda olsalar da insanlar bir dil olarak düşünmüşlerdir. Bu düşünceler, programlama dilleriyle doğal diller arasında çeviri uygulamaları fikrini geliştirmiştir. Günümüzde teknolojinin ve yapay zekanın gelişmesiyle birlikte bu çalışmalar üzerinde önemli ilerlemeler yapılmıştır. Özellikle donanımsal anlamda gelişmeler sağlanması, derin öğrenme yöntemlerine olan ilginin tekrar artmasını sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, doğal dillerden programlama dillerine otomatik kod üretimi süreçlerinde derin öğrenme modellerinin rolü kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın temel amacı, metin tabanlı kod üretimi için kullanılan Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) modeli ile dikkat mekanizmasına sahip LSTM tabanlı kodlayıcı-kod çözücü (encoder-decoder) mimarisini karşılaştırarak bu modellerin etkinliğini analiz etmektir. Kod üretim süreci, günümüzde yazılım mühendisliğinde otomasyonu artırarak verimliliği yükselten önemli bir alan olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, temel olarak LSTM modeli kullanılarak kod üretimi süreçleri simüle edilmiş ve performans analizleri gerçekleştirilmiştir. LSTM modeli, sıralı verilerle çalışabilme kapasitesi ve uzun vadeli bağımlılıkları öğrenme yeteneği ile bilinmektedir. Ancak, uzun ve karmaşık metinlerden kod üretiminde yetersiz kalabilmektedir. Bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla, LSTM tabanlı kodlayıcı-kod çözücü mimarisine dikkat mekanizması eklenmiştir. Dikkat mekanizması, modelin önemli girdilere odaklanmasını sağlayarak daha doğru ve tutarlı kod üretimine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, her iki modelin performansı belirli ölçütler çerçevesinde analiz edilmiştir. Karşılaştırmalar sonucunda, dikkat mekanizmasına sahip LSTM tabanlı kodlayıcı-kod çözücü mimarisinin kod üretimi süreçlerinde daha etkili olduğu görülmüştür. Bu çalışma, derin öğrenme modellerinin yazılım geliştirme süreçlerinde sunduğu potansiyeli ortaya koymakta ve doğal dilden programlama diline dönüşüm gibi yenilikçi uygulamalara dikkat çekmektedir. Tez kapsamında elde edilen bulgular, kod üretimi ve yazılım geliştirme alanlarında derin öğrenme modellerinin kullanımını teşvik edecek nitelikte olup, bu alanda yürütülecek gelecekteki araştırmalara katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, yapay zeka ve yazılım mühendisliği disiplinlerinde araştırmacılar için yeni bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings have the desire to transfer their feelings and thoughts to other people. They try to use tools to provide these transfers. The most important of these tools is language. Language is the tool that enables people to understand each other. The desire of people to communicate has expanded from communicating with each other and increased the desire to communicate with the environment. People's efforts to communicate with the machines around them have also increased. Especially the desire of people to transfer their feelings and thoughts to machines has led to the emergence of programming languages. Although programming languages have different structures compared to natural languages, people have thought of them as a language. These ideas have developed the idea of translation applications between programming languages and natural languages. Today, with the development of technology and artificial intelligence, significant progress has been made on these studies. Especially hardware developments have led to a renewed interest in deep learning methods. In this thesis, the role of deep learning models in automatic code generation from natural languages to programming languages is extensively discussed. The main objective of the study is to analyse the effectiveness of these models by comparing the Long Short-Term Memory (LSTM) model for text-based code generation with the LSTM-based encoder-decoder architecture with an attention mechanism. Today, code generation processes are an important area that increases automation and efficiency in software engineering. In this study, code generation processes are simulated, and performance analyses are performed using the LSTM model. The LSTM model is known for its capacity to work with sequential data and its ability to learn long-term dependencies. However, it may be insufficient in generating code from long and complex texts. To overcome these deficiencies, an attention mechanism has been added to the LSTM-based encoder-decoder architecture. The attention mechanism contributes to more accurate and consistent code generation by enabling the model to focus on important inputs. In this study, the performance of both models is analysed within the framework of certain criteria. As a result of the comparisons, it was found that the LSTM-based encoder-decoder architecture with attention mechanism is more effective in code generation processes. This study demonstrates the potential of deep learning models in software development processes and draws attention to innovative applications such as natural language to programming language conversion. The findings obtained within the scope of the thesis are of nature to encourage the use of deep learning models in code generation and software development areas and aim to contribute to future research in this field. In this direction, the study offers new perspectives for researchers in artificial intelligence and software engineering disciplines.