Sosyal medya içerik üretiminde moda fotoğrafçıları ve yaratıcı yaklaşımlarının incelenmesi
Examination of fashion photographers and their creative approaches in social media content production
- Tez No: 942788
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOŞTUMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu tez,“Sosyal Medya İçerik Üretiminde Moda Fotoğrafçıları ve Yaratıcı Yaklaşımlarının İncelenmesi”başlığı altında, dijital çağın gereksinimlerini karşılayan moda fotoğrafçılığının sosyal medya üzerindeki yansımalarını derinlemesine ele almaktadır. Çalışmada, moda fotoğrafçılığının tarihsel gelişimi, estetik anlayışları, teknik yöntemleri ve güncel trendleri kapsamlı bir şekilde incelenerek, fotoğrafçıların yaratıcı süreçlerinin sosyal medya içerik üretimine entegrasyonu araştırılmıştır. Ayrıca, moda fotoğrafçılarının sosyal medya platformlarında gerçekleştirdiği editoryal işbirlikleri ve bu işbirliklerinin takipçi etkileşimi, marka bilinirliği ve görsel anlatım üzerindeki etkileri örnek olay incelemeleri ve uygulamaya dayalı çalışmalarla analiz edilmiştir. Araştırmada sosyal medyanın tarihçesi, platformların evrimi ve kullanıcı davranışları da değerlendirilerek, dijital içerik üretimindeki rolü ve moda fotoğrafçılığının bu dinamikler içindeki yeri teorik bir çerçevede sunulmuştur. Elde edilen bulgular, yenilikçi içerik üretim stratejileri geliştirme, takipçi etkileşimini artırma ve sürdürülebilir işbirlikleri oluşturma konularında önemli veriler sağlamaktadır. Bu tez, moda fotoğrafçılığının teknik ve estetik boyutları ile sosyal medya platformlarının etkileşimli yapısı arasındaki ilişkiyi detaylandırarak, moda ve dijital iletişim alanına hem akademik hem de uygulayıcılar için değerli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“Examination of Fashion Photographers and Their Creative Approaches in Social Media Content Production”delves deeply into the manifestations of fashion photography on social media, addressing the demands of the digital age. It provides a comprehensive analysis of the historical development, aesthetic paradigms, technical methodologies, and current trends of fashion photography, investigating how photographers' creative processes are integrated into social media content production. The study further examines editorial collaborations conducted by fashion photographers on social media platforms, analyzing their effects on follower engagement, brand awareness, and visual storytelling through case studies and practical applications. The research also assesses the history of social media, the evolution of platforms, and user behaviors, presenting the role of digital content production and the position of fashion photography within these dynamics from a theoretical perspective. The findings yield significant data on the development of innovative content production strategies, the enhancement of follower engagement, and the establishment of sustainable collaborations. By detailing the relationship between the technical and aesthetic dimensions of fashion photography and the interactive nature of social media platforms, this thesis offers valuable contributions to the fields of fashion and digital communication for both academic scholars and practitioners.