Bir tüketim tesisinin şebeke bağlantılı ve enerji depolamalı ges sisteminden beslenmesinin karşılaştırmalı tekno ekonomik analizi; konya örneği
Comparative technoeconomic analysis of feeding a consumption facility from a grid-connected and energy storage system; konya example
  1. Tez No: 942906
  2. Yazar: TUĞBA BEDİR ÖZYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK GEZEGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde fosil yakıtların tükenmesi, iklim krizleri ve küresel enerji taleplerinin artışı gibi sebeplerle sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelim hızla artış göstermektedir. Ekonomik büyümeyi hedefleyen ülkeler için enerji açığı önemli bir problemdir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de dış ticaret açığının kilit sebeplerinden birisi enerjidir. Bu eksikliği gidermek amacıyla yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim enerji bağımsızlığımız için oldukça stratejiktir. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi ise sınırsız ve kesintisiz bir kaynak olmakla birlikte temiz ve ucuz olması sebebiyle de ayrıca dikkat çekmektedir. Bu konuda Türkiye oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Ayrıca yenilenebilir enerji teknolojilerinin çeşitli dezavantajları da bulunmaktadır. Bunlar şebeke entegrasyon problemleri, arz talep dengesizlikleri ve kapasite problemleridir. Bu problemleri ortadan kaldırmak için depolama sistemleri ön plana çıkmaktadır. Depolama sistemlerinin fotovoltaik sistemlerle birlikte oluşturdukları yapılara hibrit sistem adı verilmektedir. Çalışmanın amacı fotovoltaik sistemler ile batarya sistemlerinin oluşturduğu hibrit yapıları teknik ve ekonomik analizlerini gerçekleştirip yatırımcı için ön rapor dosyası haline getirmektir. Bu tez çalışmasında Konya ve Samsun ilinde PVsyst yazılımı kullanılarak 1 MW boyutundaki güneş enerjisi santrali ile birlikte farklı büyüklükteki batarya kapasiteleriyle oluşturulan hibrit bir yapı incelenmiştir. Ayrıca öz tüketim stratejisi amaçlanmış ve yıl boyunca sabit yük profili oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre üretilen enerji miktarı, geri ödeme süresi, net bugünkü değer miktarı, iç kârlılık oranı ve yatırımın geri dönüşü gibi çıktılar karşılaştırılmış ve Konya ili Samsun iline göre daha pozitif sonuçlar elde etmiştir. Ayrıca PV sisteme eklenen batarya sistemlerinin kapasitesi arttıkça yatırımın geri dönüş süreleri uzamış ve kârlılık oranları azalmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere batarya sistemleri fotovoltaik sistemlerle birlikte mevcut fiyatlandırma mekanizmaları ile finansal yönde yeterli fayda sağlayamamaktadır. Ancak batarya fiyatlarının düşme eğilimi ve uygulanacak olan teşviklerle belirli mali kazanımlar elde edilmesinin mümkün olabileceği öngörülmektedir. Bu sistemin önemli bir diğer sonucu ise çevreye olan duyarlılığıdır ve binlerce ton CO2 tasarrufunun gerçekleştirmesidir.
Özet (Çeviri)
Today, due to reasons such as the depletion of fossil fuels, climate crises and the increase in global energy demands, the tendency towards sustainable energy sources is rapidly increasing. Energy deficit is an important problem for countries aiming for economic growth. As in many countries, one of the key reasons for the foreign trade deficit in our country is energy. In order to eliminate this deficiency, turning to domestic and renewable energy sources is quite strategic for our energy independence. Solar energy, which is one of the renewable energy sources, is an unlimited and uninterrupted source and also attracts attention because it is clean and cheap. Turkey has a very high potential in this regard. In addition, renewable energy technologies have various disadvantages. These are grid integration problems, supply-demand imbalances and capacity problems. Storage systems come to the forefront to eliminate these problems. The structures formed by storage systems together with photovoltaic systems are called hybrid systems. The aim of the study is to perform technical and economic analyzes of hybrid structures formed by photovoltaic systems and battery systems and to prepare a preliminary report file for the investor. In this thesis, a hybrid structure created with 1 MW solar power plant and different sized battery capacities was examined using PVsyst software in Konya and Samsun provinces. In addition, a self-consumption strategy was aimed and a fixed load profile was created throughout the year. According to the results obtained, the outputs such as the amount of energy produced, payback period, net present value amount, internal profitability rate and return on investment were compared and Konya province obtained more positive results than Samsun province. In addition, as the capacity of the battery systems added to the PV system increased, the return on investment periods extended and the profitability rates decreased. As can be understood from here, battery systems cannot provide sufficient financial benefits with the current pricing mechanisms together with photovoltaic systems. However, it is foreseen that it will be possible to obtain certain financial gains with the decreasing trend of battery prices and the incentives to be applied. Another important result of this system is its sensitivity to the environment and the realization of thousands of tons of CO2 savings.