Şizofreni tanılı bireylere uygulanan psikososyal beceri eğitiminin öznel iyileşme, benlik saygısı ve yaşam niteliği düzeylerine etkisi
The effect of psychosocial skills training applied to individuals diagnosed with schizophrenia on subjective recovery, self-esteem and quality of life levels
- Tez No: 942927
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN LÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, şizofreni tanılı bireylerde Psikososyal Beceri Eğitimi'nin hastaların öznel iyileşme, benlik saygısı ve yaşam niteliği düzeylerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, randomize kontrollü bir araştırmadır. Araştırma, bir hastanenin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne kayıtlı 48 şizofreni tanılı birey (Müdahale: 24, Kontrol: 24) ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Öznel İyileşmeyi Değerlendirme Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Şizofreni Hastaları İçin Yaşam Niteliği Ölçeği kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından ön test ve son test şeklinde öz bildirime dayalı olarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Müdahale grubundaki hastalara 11 hafta boyunca haftada bir oturum şeklinde Psikososyal Beceri Eğitimi uygulanmış, kontrol grubundaki hastalara herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler yönünden gruplar arası homojenlik ki- kare analizi (Yates düzeltmeli ki-kare) ve bağımsız gruplarda t testi yapılarak değerlendirilmiştir. Psikososyal Beceri Eğitimi'nin öznel iyileşme, benlik saygısı ve yaşam niteliği düzeylerine olumlu etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of Psychosocial Skills Training on subjective recovery, self-esteem and quality of life levels of individuals diagnosed with schizophrenia. The study is a randomized controlled trial. The research was conducted with 48 individuals diagnosed with schizophrenia (Intervention: 24, Control: 24) registered in the Mental Health and Diseases Outpatient Clinic of a hospital. Personal Information Form, Subjective Recovery Assessment Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale, Quality of Life Scale for Patients with Schizophrenia were used to collect the data. Data were collected by the researcher using the face-to-face interview method based on self-reporting in the form of pre-test and post-test. Psychosocial Skills Training was applied to the patients in the intervention group in one session per week for 11 weeks, while the patients in the control group did not receive any intervention. In the evaluation of the data, t-test was used in independent groups and t-test in dependent groups. Homogeneity between groups in terms of independent variables was evaluated by chi-square analysis (Yates corrected chi-square) and t-test in independent groups. Psychosocial Skills Training had a positive effect on subjective recovery, self-esteem and quality of life levels.