Nükleer enerji santrallerinin güvenliğinde kolluk kuvvetlerinin rolü
The role of law enforcement in the security of nuclear power plants
- Tez No: 942928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BALKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Nükleer Mühendislik, Engineering Sciences, Nuclear Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında nükleer enerji santrallerinin güvenliğinde kolluk kuvvetlerinin üstlendiği roller kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bunun için uluslararası düzeyde alınan önlemlerden bahsedilmiş, olası riskler ve tehditler ele alınmış ve yürütülen faaliyetler geniş bir şekilde açıklanmıştır. Nükleer terörizm, yasa dışı ticaret ve sabotaj gibi tehditler irdelenmiş ve bu konuda yapılan faaliyetler anlatılmıştır. Yapılan kapsamlı incelemeye göre, kolluk kuvvetlerinin görevleri, yalnızca kamu düzeniyle sınırlı kalmayıp, nükleer tesislerin korunması ve yasa dışı faaliyetlerin önlenmesi gibi kritik alanları da kapsadığı görülmektedir. Türkiye'nin nükleer enerjiye geçiş süreci ve geliştirilen güvenlik yapıları bağlamında gerekli olan mevzuat, kurumsal işleyiş, eğitim faaliyetleri ve uluslararası iş birliklerinin uzun yılladır yapıldığı görülmüştür. Kolluk kuvvetlerinin etkinliğini artırmak için yasal çerçevenin güncel risk ve tehtidlere göre sürekli güncellenmesi gerektiği ve gelişen yeni teknolojilere göre teknik kapasitenin iyileştirilmesi, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ve toplumsal farkındalığın artırılmasının önemli olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the roles of law enforcement in the security of nuclear power plants are comprehensively discussed. For this purpose, international security measures are mentioned, possible risks and threats are discussed, and the activities carried out are explained in detail. Threats such as nuclear terrorism, illegal trade and sabotage are examined, and the activities carried out in this regard are explained. According to the comprehensive review, the responsibilities of law enforcement are not limited to the public order of the region, but also include critical areas such as the protection of nuclear power plants and the prevention of illegal activities. It is observed that Turkey's nuclear energy adventure began many years ago, legal regulations are established, training activities and international collaborations have been carried out. In order to increase the effectiveness of law enforcement, legal regulations should be constantly updated according to current risks and threats. Technical capacity should be improved according to new developing technologies. Moreover, it was evaluated that it is important to strengthen coordination between institutions and increase public awareness.