Türk kadın milli boks sporcularının başarı performansı üzerinde ailenin rolüne ilişkin görüşleri
Turkish female national boxing athletes' perspectives on the role of family on success performance
  1. Tez No: 942968
  2. Yazar: DAĞLARHAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Hareket Bilimleri Ana bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Türk kadın milli boks sporcularının başarı performansı üzerinde ailenin rolüne ilişkin görüşlerini incelemektedir. Araştırma kapsamında, 18 yaş üstü 15 kadın milli boksöre ulaşılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden derinlemesine mülakat yönteminin uygulandığı çalışmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Gerçekleştirilen mülakatlarda her bir katılımcıya tanımlayıcı bilgilerinin yanı sıra on iki açık uçlu soru yöneltilmiştir. Mülakatlar sırasında elde edilen veriler, betimsel ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Nihai olarak, verilerin kodlanmasını takiben temalar ve alt temalar belirlenmiştir. Milli kadın boks sporcularının başarı performanslarında ailenin rolüne ilişkin görüşlerinin sorgulandığı bu çalışmada boksa yönelmeyi teşvik eden unsurlar, ailenin boksa atfettiği değer, başarı performansı, başarı performansında ailenin rolü ve başarı performansında ailenin yarattığı duygular olmak üzere beş ana tema belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma, Türk kadın milli boks sporcularının başarısında objektif bir değerlendirici olarak ailenin önemli rolünü vurgulamaktadır. Ailenin desteği, rehberliği, mentorluğu, duygusal bağı ve objektif değerlendirmesi, sporcuların dengeli ve adil gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study delves into the personal views of Turkish female national boxing athletes on the role of family in their success performance. Within the scope of the research, 15 female national boxers over the age of 18 were reached. The study utilized the in-depth interview method, one of the qualitative research designs. A personal information form and a semi-structured interview form were used as data collection tools. During the interviews, twelve open-ended questions were asked to each participant, as well as their descriptive information. The data obtained during the interviews were subjected to descriptive and content analysis. Finally, following the data coding, themes and subthemes were determined. The research examined the perspectives of female boxers at the national level regarding the influence of their families on their success in the sport, unveiling five key themes: the factors that encourage them to turn to boxing, the value that the family attributes to boxing, success performance, the role of the family in success performance and the emotions created by the family in success performance. In conclusion, this study emphasized the family's pivotal role as an objective evaluator in the success of Turkish female national boxing athletes. The family's support, guidance, mentorship, emotional connection, and objective evaluation all significantly contribute to the athletes' balanced and fair development.