Development of bım-based disruption claim management tool for megaprojects
Mega projeler için YBM tabanlı verimlilik kaybı hak talebi yönetim aracının geliştirilmesi
- Tez No: 942967
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP IŞIK, DOÇ. DR. MURAT ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnşaat projelerindeki verimlilik kaybı, tüm sektörün verimliliğini ve performansını olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorun olarak kabul edilmektedir. İnşaat projelerinin karmaşık yapısı nedeniyle, işverenler tarafından verilen değişiklikler oldukça yaygındır ve çoğunlukla kaçınılmazdır. Bu nedenle, inşaat projelerinde etkin bir verimlilik kaybı yönetimi (VKY) uygulamalarının oluşturulması, yüklenicilerin kayıplarını telafi etmek ve uzun süren uyuşmazlık çözüm süreçlerini ortadan kaldırmak ve/veya azaltmak için hayati öneme sahiptir. VKY süreçlerini sistemleştirmek için dijital araçların benimsenmesi, verimlilik kaybı hak taleplerinin etkinliğini en üst düzeye çıkarmada büyük bir potansiyele sahiptir. Özellikle mega projelerdeki verimlilik kaybı taleplerinin önemli ölçüde kayıt tutma ve saha izleme gerektirdiği göz önüne alındığında, Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) gibi dijital araçların kullanılması bu süreçlerin otomatikleştirilmesini ve sistematik hale getirilmesini mümkün kılar. Ancak mevcut çalışmalar, VKY uygulamalarının otomatikleştirilmesi ve sistematikleştirilmesi için kapsamlı bir teorik temel sunmamaktadır. Bu noktadan hareketle, bu tez, YBM tabanlı VKY aracının teorik temelini oluşturmak amacıyla öncelikle VKY yaşam döngüsünü yapılandırmış, ilgili risk ve engelleri tanımlamış, uygun verimlilik kaybı analiz (VKA) yöntemlerini belirlemiş ve talep edilebilir verimlilik kaybı nedenlerini tespit etmiştir. Son adımda ise, Autodesk tarafından geliştirilen Navisworks yazılımı ile uyumlu olacak şekilde BIM tabanlı bir VKY aracı tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Geliştirilen araç JavaScript programlama dili kullanılarak kodlanmıştır. Araca ait veriler, açık kaynak kodlu bir veritabanı yönetim sistemi olan SQLite üzerinde depolanmıştır. Geliştirilen araç iki aşamalı bir doğrulama sürecinden geçirilmiştir. İlk olarak, aracın işlevlerini test etmek amacıyla varsayımsal bir vaka çalışması ve kara kutu testleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, araç ve süreç modelinin uygulayıcıların ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığını değerlendirmek için sektör profesyonellerinin katılımıyla uzman inceleme panelleri düzenlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, VKY aracının inşaat projelerinde VKY uygulamalarının etkinliğini artırma konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Disruption, which is caused mostly by change, is inevitable in construction projects due to their sophisticated nature. Disruption Claim Management (DCM), therefore, becomes crucial to compensate losses of contractors and eliminate and/or diminish the prolonged dispute resolution process. Adopting digital tools to facilitate DCM processes has great potential to maximize the effectiveness of DCM. Given the fact that disruption claims, especially in megaprojects, require a significant amount of record-keeping and site monitoring efforts, using digital tools such as Building Information Modelling (BIM) enables automating and systemizing these processes. Existing studies, however, do not provide a comprehensive theoretical basis for automating and systemising DCM practices so that its promising benefits can hardly be materialized. Thus, to establish the theoretical foundation for the BIM-based DCM tool, this thesis initially introduced a structure for the DCM life cycle, identified associated risks and barriers, selected appropriate disruption analysis (DA) methods, determined claimable delay and disruption (D&D) causes. At the final step, the BIM-based DCM tool was designed and developed in a way that is compatible with Navisworks, which was released by Autodesk. The DCM tool was coded by using the JavaScript programming language. The data belonging to the DCM tool was stored in a SQLite database, which is an open-source database management system. The tool and its theoretical foundation underwent a two-step validation process. Initially, the hypothetical case study and black-box testing were conducted to test the tool's functions. Following this, a series of expert review panels was organized with the participation of construction practitioners to test whether the tool and processed model meet the needs of practitioners. Results demonstrated that the DCM tool has considerable potential to enhance the effectiveness of DCM practices in construction projects.