Düzenli orduya geçiş sürecinde Asakir-i Mansûre-i Muhammediyye Ordusu'nun teşkilat ve iç hizmet düzenlemeleri (1826-1834)
The organizational and internal administrative regulations of Asakir-i Mansûre-i Muhammediye Army in the process of transition to the regular army (1826-1834)
  1. Tez No: 942989
  2. Yazar: CEM ATILGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YEŞİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 481
Özet
Bu tez, Yeniçerilerin ortadan kaldırılışından sonra yerine kurulan Asâkir-i Mansûre-i Muhammediye ordusunun, 1826-1834 seneleri arasındaki teşkilat ve iç hizmet gelişmelerini ele almaktadır. Araştırma döneminde Osmanlı Devleti, Mora isyanı, 1828-1829 Rus Harbi ve 1831-1832 Mısır Harbi'nin damga vurduğu oldukça zor bir süreçten geçiyordu. Bu zor süreçte, askerî düşüncesine dahil ettiği Fransız fenn-i harbi, yeni kurduğu Mansûre ordusunun sadece muharebelerde kullanacağı taktiği değil, bunun yanında teşkilatını ve iç hizmetini de değiştirmesini gerektiriyordu. Ayrıca Mansûre ordusu dışındaki diğer muharebe destek sınıflarının da ana muharebe sınıflarıyla uyumlu olmasını şart koşuyordu. Bu sebeple tezin ilk bölümünde Mansûre ordusunun teşkilat gelişimi ele alınacak ve eş zamanlı olarak diğer sınıfların dönüşümü de incelenecektir. Müteakiben ikinci bölümde, bu teşkilatla yürütülen iç hizmetin bölümleri teker teker açıklanacaktır. Son olarak, Mansûre ordusunun askerî tarih içerisinde anlamı ortaya konacak ve beraberinde getirdiği ve devrettiği askerî kültür mirası ifade edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the organizational and internal service evolutions, between 1826 and 1834, of the Asâkir-i Mansûre-i Muhammediye Army, which was founded after the abolition of Janissaries. The Ottoman State was in such turmoil in the research period that the Peloponnese Uprising, the Ottoman-Russo War of 1828-1829, and the Ottoman-Egypt War of 1831-1832 were marked. The art of war, which the Ottoman Army added to its military thought in those hard times, had it need to change not only its tactic in battles but also its military organization and internal services. Besides, it stipulated that combat support arms should be compatible with combat arms. Therefore, the first part of the thesis will discuss the organizational evolutions of the Mansûre Army and, simultaneously, those of the other combat support arms. Subsequently, in the second part, the internal services that were run by this organization will be explained one by one. Finally, in light of these developments, the very meaning of the Mansûre Army will be revealed, and the military cultural heritage that it brought about will be stated.