Çocukluk çağı travmaları, rüya motifleri ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between childhood traumas, dream motifs and sleep quality
  1. Tez No: 943101
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HALDUN SOYGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Araştırmanın temel amacı, çocukluk çağı travmalarının, rüya motifleri ve uyku kalitesi ilişkisinin incelenmesi olup, bunların arasındaki ilişkilerin hangi yönde olduğunun tespit edilmesidir. Ayrıca bu üç değişkenin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum ve gelir düzeyi arasında anlamlı bir fark olup olmadığını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya 397 katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmada kullanılan sosyodemografik bilgi formu katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve gelir düzeyi sorularından oluşmaktadır. Araştırmada çocukluk çağı travmalarının belirlenmesi için Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, uyku kalitesinin ölçülmesi için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi, rüya motiflerinin belirlenmesi için Rüya Motifleri Ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler online ve yüz yüze olmak üzere katılımcılara uygulanmış olup edinilen veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçek puanlarının normal dağılmadığı gözlenmiş ve bu kapsamda parametrik olmayan testler uygulanmıştır. Çocukluk çağı travması, rüya motifleri ve uyku kalitesi arasında ilişkinin olduğu görülmüştür. Uyku kalitesinin, uyku latansı ve uyku bozukluğunun cinsiyete göre, cinsel istismarın medeni duruma göre, duygusal ihmalin gelir düzeyine göre farklılaştığı görülmüştür. Çocukluk çağı travmaları ve alt boyutlarının; uyku kalitesi, gündüz işlev bozukluğu ve uyku bozukluğunun eğitim duruma göre farklılaştığı görülmüştür. Çocukluk çağı travmalarının, duygusal ihmal ve istismarın; uyku kalitesinin, gündüz işlev bozukluğu ve uyku bozukluğunun yaşa göre farklılaştığı görülmüştür. Şişirilmiş kendilik rüya motifinin medeni duruma göre farklılaştığı görülmüştür. Araştırmada kuramsal ve kavramsal çerçevede tartışılmış ve veri analizlerine göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to examine the relationship between childhood traumas, dream motifs and sleep quality and to determine the relationships between them and their effects on each other. In addition, it is to examine whether there is a significant difference between these three variables: gender, age, education level, marital status and income level. For this purpose, 397 participants were included in the research. The sociodemographic information form used in the research consists of questions about the participants' gender, age, education level and income level. In the study, the Childhood Psychological Trauma Scale was used to determine childhood traumas, the Pittsburgh Sleep Quality Index was used to measure sleep quality, and the Dream Motifs Scale was used to determine dream motifs. The scales were applied to the participants online and face to face, and the obtained data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. It was observed that the scale scores were not normally distributed and non-parametric tests were applied in this context. It has been observed that there is a relationship between childhood trauma, dream motifs and sleep quality. It has been observed that sleep quality, sleep latency and sleep disorders differ according to gender, sexual abuse according to marital status, and emotional neglect according to income level. Childhood traumas and their sub-dimensions; It has been observed that sleep quality, daytime dysfunction and sleep disorders differ according to educational status. Childhood traumas, emotional neglect and abuse; It has been observed that sleep quality, daytime dysfunction and sleep disorders vary according to age. It has been observed that the inflated self dream motif varies according to marital status. In the research, it was discussed within the theoretical and conceptual framework and suggestions were made according to data analysis.