Çocuk sağlığında eşitsizliğin çocuk koruma sistemi içerisinden değerlendirilmesi
Evaluation of child health inequalities within child protection system
- Tez No: 943111
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Çocuk sağlığında eşitsizlik, çocuk sağlığının sosyal belirleyicilerinde eşitsizliği ve çocukların sağlık hizmetlerine erişimlerindeki eşitsizliği kapsamaktadır. Bu araştırma, sosyal hizmet uzmanları ve anahtar kişilerin gözlem ve deneyimlerinden yararlanılarak çocuk sağlığında eşitsizliğin çocuk koruma sistemi içerisindeki görünümlerini anlamak, dinamiklerini ortaya koymak ve mücadeleye ilişkin politika önerilerine yer vermek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, nitel analiz yöntemi kullanılarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile 22 sosyal hizmet uzmanı ve 15 anahtar kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; korunma ve bakım altındaki çocukların en çok ruh sağlığı sorunu yaşadığı, bu sağlık sorununun çözümüne yönelik olarak ise hekime erişememe, hekim tarafından tedaviye yetersiz süre ayrılması, ulaşılan sağlık hizmetinde bölgesel farklılıkların olması ve tedavi sürecinde genellikle yalnızca psikofarmakolojik tedavinin sunulması gibi sorunlar yaşadığı belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca haklarında sağlık tedbiri kararı verilen ve ailesi yanında sosyoekonomik destek programı ile desteklenen çocukların da benzer sorunları yaşadığı, buna ek olarak ise ailelerin sağlık okuryazarlığının olmaması sebebiyle de sorunlar yaşadığı ortaya konulmuştur. Araştırma sonucunda çocuk sağlığında eşitsizliğin ortadan kaldırılmasına ilişkin öneriler, çocuk koruma sistemine yönelik öneriler, çocuklara yönelik sosyal politikaya ilişkin öneriler ve ileride gerçekleştirilecek araştırmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Inequalities in child health comprises inequalities in the social determinants of health that determine children's health and their access to health services. In this study, the health inequalities experienced by children in the child protection system were analyzed through the observations and experiences of social workers and key informants in order to understand the manifestations of inequalities in child health within child protection system, to reveal its dynamics and to provide policy recommendations for combatting it. In the research, interviews were conducted with 22 social workers and 15 key informants with semi-structured interview technique using qualitative analysis method. In the study, it was revealed that children in the child protection system mostly experience mental health problems and they experience problems to access to physicians, the time allocated for treatment by physicians is inadequate, there is regional differences in the health services and the children are only receiving psycho-pharmacological treatment in the treatment process generally. The study also revealed that children for whom a health cautionary decision was taken and who are supported within their families with social and economic support service experience similar problems to children in the child protection system and in addition to this, they also experience problems due to the lack of health literacy of their families. As a result of the research, recommendations for eliminating inequalities in child health, recommendations for the child protection system, social policy recommendations for children and recommendations for future research were presented.