Türkiye'de insansız hava araçları (İHA) ile hava kargo taşımacılığına etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors affecting air cargo transportation with unmanned aerial vehicles (UAV) in Türki̇ye
- Tez No: 943136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Son yıllarda e-ticaret hacminin artması, tüketici beklentilerindeki değişimler ve hızlı teslimat beklentileri gibi nedenler insansız hava araçlarını (İHA) hava kargo taşımacılığı sektöründe son adım teslimatta alternatif bir taşıma modu olarak ön plana çıkarmaktadır. Ancak bu teknolojinin etkin ve verimli şekilde kullanılabilmesi çeşitli yapısal, teknik ve yönetsel faktörlerin analiz edilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmasının amacı, Türkiye'de İHA ile hava kargo taşımacılığına etki eden faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin göreli önem düzeylerini saptamaktır. Araştırmada hava kargo sektöründe çalışan sektör uzmanları ve İHA konusunda uzman şirket çalışanları ile akademisyenlerin görüşlerini almak için Google form aracılığı ile çok kriterli karar verme (ÇKKV) anketi uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler, çok kriterli subjektif ağırlıklandırma yöntemlerinden Best Worst Method (BWM) ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Türkiye'de teknolojik faktörler, altyapı ve fiziksel gereksinimler, mevzuat ve regülasyonlar en önemli ana kriterler olarak belirlenmiştir. Analiz sonuçları, Türk hava kargo taşımacılığı sektöründe İHA teknolojisinin yerleşmesi ve etkin bir şekilde kullanılabilmesi için karar vericiler tarafından altyapı ve teknolojik gereksinimlerin karşılanmasına yönelik politika ve stratejiler belirlenmesi ve uygulanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing volume of e-commerce, shifts in consumer expectations, and growing demand for fast delivery have brought Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) to the forefront as an alternative mode of last-mile delivery in the air cargo transportation sector. However, the effective and efficient utilization of this technology requires a comprehensive analysis of various structural, technical, and managerial factors. The aim of this study is to identify the factors influencing UAV-based air cargo transportation in Türkiye and to determine the relative importance of these factors. To collect data, a multi-criteria decision-making (MCDM) survey was administered via Google Forms to sector experts working in the air cargo industry, employees of companies specialized in UAV technologies, and academics. The data obtained from the survey were analyzed using the Best Worst Method (BWM), one of the subjective weighting techniques within MCDM approaches. According to the analysis results, technological factors, infrastructure and physical requirements, and legislation and regulations were identified as the most critical main criteria in the context of UAV-based air cargo transportation in Türkiye. These findings indicate that for UAV technology to be successfully integrated and effectively utilized in the Turkish air cargo sector, policymakers need to develop and implement strategies and policies aimed at meeting technological and infrastructural requirements.