Yabancılara türkçe öğretim kitaplarında kullanılan metinlerde dilbilgisi aktarımının incelenmesi
Exami̇mati̇on of grammar transfer i̇n texts used i̇n turki̇sh teachi̇ng books for forei̇gners
- Tez No: 943135
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 373
Özet
Bu çalışmada yabancılara Türkçe öğretimi kitaplarında yer alan metinlerde gramerin hangi sırayla verildiği ve metinlere gramerin nasıl yansıtıldığı incelenecektir. İncelemede yabancılara Türkçe öğretim kitapları seviyelerine göre ele alınarak karşılaştırma yapılacaktır. İnceleme sonucunda kitaplarda hangi sırayla gramer verildikleri, metinlere nasıl yansıtıldıkları, farklı ve benzerlikleri tespit edilecektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, yabancılara Türkçe öğretiminin tarihçesi ve yabancılara Türkçe öğretimi ile ilgili çalışmalar ele alınacaktır. Ayrıca Dünyada yabancılara Türkçe öğretimi ile ilgili istatistiksel bilgiler verilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan kitaplardaki gramerin hangi sırayla Bu çalışmada yabancılara Türkçe öğretimi kitaplarında yer alan metinlerde gramerin hangi sırayla verildiği ve metinlere gramerin nasıl yansıtıldığı incelenecektir. İncelemede yabancılara Türkçe öğretim kitapları seviyelerine göre ele alınarak karşılaştırma yapılacaktır. İnceleme sonucunda kitaplarda hangi sırayla gramer verildikleri, metinlere nasıl yansıtıldıkları, farklı ve benzerlikleri tespit edilecektir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, yabancılara Türkçe öğretiminin tarihçesi ve yabancılara Türkçe öğretimi ile ilgili çalışmalar ele alınacaktır. Ayrıca Dünyada yabancılara Türkçe öğretimi ile ilgili istatistiksel bilgiler verilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde yabancılara Türkçe öğretiminde kullanılan kitaplardaki gramerin hangi sırayla verildiği ve gramerin metinlere nasıl yansıtıldığı incelenecektir.Üçüncü bölümde gramer dizilişlerinin ve metinlere gramer konularını aktarılışının karşılaştırması ve değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of teaching Turkish to foreigners has increased even more. In this field, there have been many studies conducted from past to present; however, it has been determined that the studies on the transfer of grammar in texts and the comparison of grammar between texts are not comprehensive. In the study, it is aimed to evaluate the grammatical structure by comparing it according to the sequence of the texts found in the sources related to teaching Turkish to foreigners. The aim of this study is to determine how grammar is conveyed through texts in the selected Turkish teaching resources. In addition, whether the transfer of grammar topics to the texts is suitable for Turkish learning levels and their consistency is examined comparatively. In the analysis, textbooks such as İzmir Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitabı, Yeni İstanbul Uluslararası Öğrenciler İçin Türkçe Ders Kitabı, Yedi İklim Türkçe Ders Kitabı, and Gazi University TÖMER Yabancılar İçin Türkçe Ders Kitabı were analyzed by level (A1, A2, B1, B2, C1, C2) using the document analysis method. As a result of the analysis, the order of grammar presentation, how it is reflected in texts, differences, and similarities were identified. The study consists of three main sections, each examining grammar teaching in depth.