Gemi buhar kazanı suyunun ıslahının otomasyonu
Automation of marine boiler water treatment
- Tez No: 943225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışması, gemi buhar kazanlarında kullanılan suyun otomatik olarak izlenmesi ve kontrol edilmesi amacıyla geliştirilen bir otomasyon arayüz simülasyonu sistemini ele almaktadır. Gemi kazanlarında suyun kalitesi, kazanların güvenli ve verimli çalışmasını sağlamak için kritik öneme sahiptir. Bu doğrultuda, pH, p alkalinite ve klorür gibi temel parametrelerin periyodik takibi ve gerektiğinde müdahale edilmesi amacıyla LabVIEW yazılımı kullanılarak bir arayüz simülasyonu tasarlanmıştır. Bu simülasyon sayesinde kazan suyundaki parametrelerin periyodik olarak takibi, analizi ve operasyonu mümkün kılınmıştır. Çalışmada öncelikle kazan suyunun kimyasal ve fiziksel özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, bu parametrelerin ideal aralıkları literatür taraması yoluyla gemi kazanları üzerine yazılmış önde gelen kaynak kitaplardan belirlenmiştir. Oluşturulan arayüz simülasyonunda, parametrelerin belirlenen aralıkların dışına çıkması durumunda hem otomatik operasyonlar gerçekleşmekte hem de vardiya mühendisini uyaran alarmlar devreye girmekte ve sorunun potansiyel sebepleri ile çözüm önerileri sunulmaktadır. Ayrıca, sistem tarafından periyodik olarak kaydedilen veriler sayesinde, vardiya mühendisinin uzun vadede su kalitesi trendlerini analiz edebilmesi sağlanmaktadır. Bu özellik, sistemin proaktif bir yaklaşımla bakım süreçlerini desteklemesini sağlamaktadır. Geliştirilen otomasyon sisteminin, operasyonel güvenilirliği artıracağı, bakım süreçlerini proaktif hale getirerek maliyetleri düşüreceği ve gemi operasyonlarının genel verimliliğini olumlu yönde etkileyeceği öngörülmektedir. Bunun yanı sıra, denizcilik sektöründe otomasyon uygulamalarının önemini vurgulayarak yerli ve milli teknoloji geliştirme çabalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, gelecekte yapılacak benzer araştırmalara altyapı sağlayabilecek ve gemi mühendisliği uygulamalarında yenilikçi yaklaşımların benimsenmesini teşvik edebilecek bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with an automation interface simulation system developed for the automatic monitoring and control of water used in ship steam boilers. Water quality in shipboard boilers is critical to ensure safe and efficient operation of the boilers. Accordingly, an interface simulation was designed using LabVIEW software to periodically monitor basic parameters such as pH, alkalinity and chloride and to intervene when necessary. Thanks to this simulation, it is possible to periodically monitor, analyse and operate the parameters in boiler water. In the study, firstly, the chemical and physical properties of the boiler water were analysed in detail and the ideal ranges of these parameters were determined from the leading reference books on ship boilers through literature review. In the interface simulation created, if the parameters exceed the specified ranges, automatic operations are performed, alarms alert the shift engineer, and potential causes of the problem and suggested solutions are presented. In addition, thanks to the data periodically recorded by the system, the shift engineer is able to analyse water quality trends in the long term. This feature enables the system to support maintenance processes with a proactive approach. It is foreseen that the developed automation system will increase operational reliability, reduce costs by making maintenance processes proactive and positively affect the overall efficiency of ship operations. In addition, it aims to contribute to the efforts to develop domestic and national technology by emphasising the importance of automation applications in the maritime sector. This study provides a basis for future similar researches and encourages the adoption of innovative approaches in marine engineering applications.