Artırılmış gerçeklik ortamında kinetik tipografi
Kinetic typography in augmented reality
  1. Tez No: 943236
  2. Yazar: MERVE TINGIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ERHAN TARLAKAZAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Artırılmış gerçeklik (AG), bilgisayar programları ile oluşturulan dijital kaynakların gerçek dünya görüntüsü üzerine birleştirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Gerçek dünya görüntüsünün üzerine bilgisayar programları ile görüntü, video, yazı ve ses gibi dijital içeriklerin eş zamanlı olarak görüntülenmesi gerçek dünyanın zenginleşmesini sağlamaktadır. Grafik tasarımda, bir mesajın etkili bir şekilde verilmesinde farklı tasarım uygulamaları kullanılmaktadır. Teknolojiyle paralel bir şekilde gelişim gösteren grafik tasarımda AG gibi yeni uygulamalarla farklı, özgün ve akılda kalıcı tasarımlar ortaya çıkmaktadır. Grafik tasarımda hareketli grafiklerin kullanılması tasarımın eğlenceli ve dikkat çekmesini sağlamaktadır. Literatür taramasında artırılmış gerçekliğin farklı boyutlarıyla ele alan çalışmalar bulunmasına rağmen grafik tasarım alanında yapılan çalışmaların az olduğu görülmüştür. Çalışma kapsamına Alice Twemlow' un“Grafik Tasarım Ne İçindir?”kitabında grafik tasarımın ne için olduğuna dair olan seçili 10 adet söz, Adobe After Effects programında hareketlendirildikten sonra artırılmış gerçeklik uygulaması olan Adobe Aero programına aktarılıp farklı mekanlarda görüntüler elde edilmiştir. Tipografinin AG uygulamasıyla beraber sunulması farklı ve deneysel tasarımlar oluşturulmasını olanaklı hale getirmektedir. Seçilen konu ve sözlerin daha önce herhangi bir artırılmış gerçeklik uygulamasına konu olmaması özgün bir konu olarak önem taşımaktadır. Ayrıca artırılmış gerçeklik uygulaması ile kinetik tipografi üzerine alan yazına ait bir çalışmanın olmaması da diğer bir önemli etkendir. Bu araştırmanın, artırılmış gerçeklik uygulaması yapmak isteyen araştırmacı ve uygulamacılara, tüketicileri farklı alternatiflerle interaktif olarak etkilemek isteyen reklam ajanslarına ve bu alanda çalışma yapmak isteyen araştırmacılara bir kaynak olabileceği hususu da bir diğer önemli noktadır.
Özet (Çeviri)
Augmented reality (AR) emerges by combining digital resources created with computer programs on the real world image. The simultaneous display of digital content such as images, video, text and sound with computer programs on the real world image enriches the real world. In graphic design, different design applications are used to convey a message effectively. In graphic design, which develops in parallel with technology, different, original and memorable designs emerge with new applications such as AR. The use of motion graphics in graphic design makes the design fun and attention-grabbing. In the literature review, it was seen that although there are studies dealing with different dimensions of augmented reality, there are few studies in the field of graphic design. Within the scope of the study, 10 selected words about what graphic design is for in Alice Twemlow's book“What is Graphic Design for?”were animated in Adobe After Effects program and then transferred to Adobe Aero program, which is an augmented reality application, and images were obtained in different places. Presenting typography together with AR application makes it possible to create different and experimental designs. The fact that the selected subject and words have not been the subject of any augmented reality application before is important as an original subject. In addition, the lack of a study in the literature on augmented reality application and kinetic typography is another important factor. Another important point is that this research can be a resource for researchers and practitioners who want to make augmented reality applications, advertising agencies who want to interactively influence consumers with different alternatives, and researchers who want to work in this field.