Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile dergi tasarımı: Sahil Güvenlik Dergisi örneği
Magazine design application with augmented reality: Example of Coast Guard Magazine
- Tez No: 772515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖKÇEARSLAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Teknoloji uygulamaları yaşamın her alanında karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulamalarda sürdürülebilirlik, erişilebilirlik ve kullanıcıların yüksek performansla deneyimleyebilmesi ön plana çıkmaktadır. Deneyimleme ve zenginleştirme içerikli olan artırılmış gerçeklik, var olan görüntülerin bilgisayar tarafından gerçek zamanlı zenginleştirilerek kullanımını içermektedir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi tablet ve akıllı telefonlara indirilen uygulamalarla bireylere etkileşimli ortamlar sunmaktadır.Artırılmış gerçekliğin kullanım alanlarından biri de basılı yayınlardır. Basılı yayınlarda artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanımında okuyucuya dergi, gazete, broşür ve kitap sayfasında sunulan içerikten daha fazlasını anlatmak, yenilikçilik, akılda kalıcılık ve etkileşim sağlamak amaçlanmaktadır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile bir yandan okuyucunun eğlenerek öğrenmesi amaçlanırken, ayrıca zaman ve mekandan tasarruf edebilme, sürdürülebilirlik, belgelere kolay erişebilmenin getirdiği rahatlık ve enerjiyi verimli kullanabilme gibi özellikler öne çıkmaktadır. Basılı yayınlarda artırılmış gerçeklik kullanımının tercih edilmesinin bir diğer nedeni de dijital iletişim ortamında daha fazla okurla etkileşime geçebilme olanağı sunmasıdır. Artırılmış Gerçeklikle Dergi Tasarımı Uygulaması: Sahil Güvenlik Dergisi Örneği" başlıklı bu çalışmada artırılmış gerçeklik basılı yayınlarla ilişkilendirilerek ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. İlk bölümde bilişim toplumu ve dijital teknoloji, iletişim, etkileşim ve etkileşimli tasarım konularında bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde basılı yayınlardan biri olan dergilerdeki tasarım ilkeleri, sayfa tasarım süreçleri ve dergilerde hedef kitle, içerik unsurları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde artırılmış gerçekliğin tanımı yapılmış, artırılmış gerçeklikte kullanılan cihazlar, artırılmış gerçekliğin kullanım alanları ve basılı yayınlardaki kullanımında uygulama örnekleri verilmiştir. Son bölümde dergi tasarımının uygulaması yapılarak, illüstrasyonlar çizilmiş, dergi içindeki görsellerden kinetik tipografi, animasyon ve videolar oluşturulmuştur. Bu videolar Artivive artırılmış gerçeklik platformuna eklenmiş, artırılmış gerçeklik platformu olan Artivive teknolojisinin uygulama basamakları anlatılmış, basılı yayınlar üzerinde tablet ve akıllı telefon yardımıyla okuyucuların dergi içinde görülmesi olanaksız bilgiye artılmış gerçeklik ile ulaşması sağlanmıştır. Bu çalışmanın basılı yayınlarda artırılmış gerçekliğin kullanımıyla ilgili yapılacak diğer araştırmalara ve alan yazına katkı sağlayacağı, uygulama çalışmasının basılı yayınlarda artırılmış gerçeklik kullanımını yaygınlaştıracağı düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Basılı Yayınlar, Dergiler, Dijital Dergiler, Hareketli Grafik, Artırılmış Gerçeklik
Özet (Çeviri)
Technology applications appear in all areas of life. Sustainability, accessibility, and experience of the user with high performance are prominent in these applications. Augmented reality, which includes experience and enrichment, involves the use of existing images by enriching them in real-time by a computer. Augmented reality technology provides interactive environments to individuals through applications downloaded to tablets and smartphones.One of the areas of use of augmented reality is printed publications. Using augmented reality technology in printed publications aims to tell the reader more than the content presented on the pages of magazines, newspapers, brochures, and books and to provide innovation, memorability, and interaction. While augmented reality technology aims for the reader to learn while having fun, on one hand, features such as saving time and space, sustainability, the convenience of easy access to documents, and being able to use energy efficiently become prominent on the other hand. Another reason to prefer the use of augmented reality in printed publications is that it provides the opportunity to interact with more readers in the digital communication environment. In this study titled“Magazine Design Application with Augmented Reality: Example of Coast Guard Magazine”, augmented reality is associated with printed publications and discussed in detail. The first section includes information about the information society and digital technology, communication, interaction, and interactive design. The second section explains the design principles, page design processes in the magazines that are one of the printed publications, the target audience, and content elements in the magazines. In the third section, augmented reality is defined and the devices used in augmented reality, areas of use of augmented reality, and application examples in its use in printed publications are given. In the last section, the application of magazine design was performed; illustrations were drawn and kinetic typography, animations, and videos were created from the images in the magazine. These videos were added to the Artivive augmented reality platform, application steps of Artivive technology, which is an augmented reality platform, were explained, and the readers were provided with augmented reality to reach the information that is impossible to see in the magazine with the help of tablets and smartphones on printed publications. This study is thought to be able to contribute to other studies that will be conducted on the use of augmented reality in printed publications and to the literature and the application practice is thought to extend the use of augmented reality in printed publications. Key Words : Printed Publications, Magazines, Digital Magazines, Motion Graphics, Augmented Reality