Bitümlü şistin bitümlü sıcak karışımların performansına etkisi ve modellenmesi
The effect and modeling of bituminous schist on the performance of bituminous hot mixes
- Tez No: 943407
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARACASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Son yıllarda sanayi ve teknolojinin gelişmesi, nüfus artışı, yaşam standartlarının yükselmesi gibi durumlar birçok sektörde üretim faaliyetlerini ve buna bağlı olarak hammadde tüketimini artırmaktadır. Hammadde olarak ekonomik açıdan yerel kaynakların kullanılmak istenmesi, bu kaynakların azalmasına neden olmuştur. Bundan dolayı hammadde ihtiyacının karşılanması için farklı çözüm yolları geliştirilmektedir. Atık malzemelerin değerlendirilmesi bu çözüm yollarından birisi olup, önemi giderek artmaktadır. Farklı alanlarda ve birçok amaç doğrultusunda atık malzemelerin değerlendirilmesi sürdürülebilir bir çevre ortamının oluşmasına ve üretim maliyetlerinin azalmasına katkı sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında, en çok tercih edilen ulaşım türü olan karayolunda bitümlü sıcak karışım (BSK) bileşenlerinden agrega yerine kömür maden sahalarından elde edilen atık bitümlü şist (ABŞ) kullanılarak performansa etkisi araştırılmıştır. ABŞ tabakalar halinde getirilmiş olup, öğütülerek eleme işlemi sonunda 1.18 mm elek altı ince ve filler agrega yerine ağırlıkça %10, 20, 30, 40 oranlarında kullanılması uygun görülmüştür. Agrega, bitüm ve ABŞ özellikleri belirlenerek, Marshall ve Superpave tasarım yöntemine göre hazırlanan BSK numunelerine Marshall stabilite (MS), statik ve dinamik sünme ve indirekt çekme mukavemeti deneyleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, varyans ve regresyon analizi yapılarak elde edilen sonuçlara anlamlılık kazandırılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde BSK numunelerinin birçok performans özelliği dikkate alınarak %10 ABŞ oranının en etkili yüzde olduğu tespit edilmiştir. BSK'lere ABŞ eklenmesi ve Marshall tasarım yöntemine kıyasla Superpave tasarım yönteminde optimum bitüm oranının arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in industry and technology, population growth, and rising living standards have increased production in many sectors and, consequently, raw material consumption. The desire to use local resources economically has led to their depletion. Therefore, various solutions are being developed to meet raw material needs. The evaluation of waste materials is one such solution, and its importance is growing. Evaluating waste materials in different fields and for multiple purposes will contribute to sustainable environmental development and the reduce of production costs. This thesis examines the effect of using waste bituminous schist (WBS) from coal mines as a substitute for aggregate in bituminous hot mix (BHM) on highway performance. WBS was layered, ground, and screened, then used to replace 10, 20, 30, and 40% by weight of fine and filler aggregates passing the 1.18 mm sieve. After characterizing aggregate, bitumen, and WBS, Marshall stability, static and dynamic creep, and indirect tensile strength tests were performed on BHM samples designed via Marshall and Superpave methods. Variance and regression analyses were applied to evaluate the significance of the results When the results were examined, it was determined that 10% WBS ratio was the most effective percentage considering many performance characteristics of the BHM samples. It is seen that the optimum bitumen ratio increased in the Superpave design method compared to the addition of WBS to the BHM and the Marshall design method.