Kentsel dönüşüm uygulamaları Tarlabaşı örneği
Urban transformation practices the case of Tarlabaşı
- Tez No: 943440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kentsel dönüşüm, temel olarak yıpranan ve ihtiyaçlara cevap veremeyen mekânların zamanın şartlarına göre yenilenmesini ve tekrar hayata kazandırılmasını amaçlamaktadır. Özellikle büyük şehirler sürekli yerleşim ve gelişim içerisinde olduğu için yenilenmeye daha çok ihtiyaç duymaktadır. Konumuzun temelini oluşturan Tarlabaşı semti İstanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri olmakla beraber aynı zamanda şehrin kültür, turizm ve sanat merkezlerinden biriydi. Fakat zamanla ihtişamını kaybeden bu bölgede birçok plansız yıkım gerçekleştirilmiş, mevcut yapılar bakımsız bırakılmış ve semt çöküntü bölgesi haline getirilmiştir. 2006 yılında semti tekrar topluma kazandırabilmek adına 5366 Sayılı yasaya dayanılarak Bakanlar Kurulu tarafından Tarlabaşı bölgesi İstanbul'da ilk yenileme alanı olarak ilan edilmiş ve kentsel dönüşüm projesi hazırlanarak uygulamaya koyulmuştur. Bu süreçte hak sahipleri, sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları projenin uygulama aşamalarında yetkili idare ile anlaşamadıkları için hukuki süreçler başlatmışlardır. Bu sebeple projenin teknik boyutunun yanında hukuki boyutunun da incelenme gereği doğmuştur. Ülkemizde tamamlanmış, halihazırda uygulanmakta olan ya da proje aşamasında bulunan birçok kentsel dönüşüm projesi bulunmaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın kapsamını daha somut ve detaylı bir şekilde ele alabilmek adına, kamuoyunda Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi olarak bilinen ve Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yüklenici firma Çalık Holding tarafından yürütülen proje, örnek olay olarak seçilmiştir. Proje, Beyoğlu ilçesindeki Çukur Mahallesi, Şehit Muhtar Mahallesi ve Bülbül Mahallesi sınırlarında yer alan dokuz yapı adasını kapsamaktadır. Bu bağlamda, çalışmada Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Projesi'nin uygulanma süreci ve kentsel dönüşüm yöntemlerinin proje kapsamında nasıl hayata geçirildiği detaylı bir şekilde incelenecektir. Özellikle, proje sürecinde ortaya çıkan sosyal, ekonomik ve mekânsal etkiler üzerinde durularak, Tarlabaşı kentsel dönüşüm uygulamalarının kentsel dönüşüm metotları bakımından taşıdığı anlam ve sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Urban transformation primarily aims to renovate and revitalize deteriorated and inadequate spaces to meet the needs of contemporary conditions. The need for renewal becomes more pronounced in major cities where there is constant human mobility and settlement. The Tarlabasi district, which constitutes the core of our study, was one of the oldest settlements in Istanbul and also one of the city's cultural, tourism, and art centers. However, over time, this region lost its splendor, saw numerous unplanned demolitions, experienced neglect of its existing buildings, and eventually turned into a derelict district. In 2006, under Law No. 5366, the Council of Ministers designated the Tarlabaşı district as Istanbul's first renewal area, and an urban transformation project was prepared and implemented to reintegrate the region into society. During this process, rights holders, non-governmental organizations, and professional chambers have initiated legal processes because they could not agree with the competent administration during the project's implementation stages. For this reason, it became necessary to examine not only the technical aspects of the project but also its legal framework. There are numerous urban transformation projects that have been completed or are currently ongoing in our country. In this context, the project known to the public as the Tarlabaşı Urban Transformation Project, carried out by Beyoğlu Municipality, Istanbul Metropolitan Municipality, the Ministry of Culture and Tourism, and the contractor firm Çalık Holding, has been selected as a case study to examine the study's scope more concretely and in greater detail. The project covers nine building blocks located within the borders of Çukur Neighborhood, Şehit Muhtar Neighborhood, and Bülbül Neighborhood in the Beyoğlu district. Within this framework, the study will analyze the implementation process of the Tarlabaşı Urban Transformation Project and how urban transformation methods were applied within the project's scope in detail. Particular attention will be given to the social, economic, and spatial impacts that emerged during the project process, and the significance and outcomes of the Tarlabaşı Urban Transformation Project will be evaluated within the context of urban transformation methodologies.