İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri
Evaluation of reflective thinking tendency of english language teachers
- Tez No: 943439
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DAVUT GÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Öğretmenlerin mesleki gelişimlerini sürdürebilmeleri, öğretim stratejilerini geliştirebilmeleri ve öğrencilerine daha etkili bir öğrenme ortamı sunabilmeleri için yansıtıcı düşünme becerilerinin önemli bir unsur olduğu bilinmektedir. Öğretmenlerin, mesleki süreçlerini sorgulayarak ders planlamalarını ve sınıf yönetimlerini geliştirmeleri, öğretim sürecindeki deneyimlerinden ders çıkarmaları ve bu doğrultuda kendilerini sürekli yenilemeleri günümüz eğitim anlayışının temel gerekliliklerinden biridir. Bu araştırmada, Ağrı ilindeki İngilizce öğretmenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, eğitim durumu, mezun olunan okul türü, öğretmenlik deneyim süresi ve cinsiyet değişkenleri incelenerek öğretmenlerin yansıtıcı düşünme eğilimlerinin farklılaşma durumları analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma evrenini, Ağrı ilinde görev yapan tüm İngilizce öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklem seçimi için basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmış olup, araştırmaya 211 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Semerci (2007) tarafından geliştirilen Öğretmen ve Öğretmen Adayları için Yansıtıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği (YANDE) kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri gibi non-parametrik testler uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, eğitim durumu, mezun olunan okul türü ve öğretmenlik deneyim süresi değişkenlerinin yansıtıcı düşünme eğilimleri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Öte yandan, cinsiyet değişkeni açısından kadın İngilizce öğretmenlerinin açık fikirlilik düzeyinde daha yüksek yansıtıcı düşünme eğilimine sahip olduğu görülmüştür. Araştırmanın sınırlılıkları çerçevesinde, örneklemin yalnızca Ağrı ili ile sınırlı olması nedeniyle genelleme yapma olasılığının artırılması için farklı bölgelerde benzer çalışmaların yapılması önerilmektedir. Ayrıca, kültürel faktörler, öğretim yöntemleri ve öğretmenlerin bireysel öğrenme yaklaşımlarının da gelecekteki araştırmalarda dikkate alınmasının daha kapsamlı sonuçlar sağlayabileceği düşünülmektedir. Çalışmanın sonuçları, öğretmenlerin yansıtıcı düşünme eğilimlerini artırmaya yönelik mesleki gelişim programlarına yön verebilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
It is well known that reflective thinking skills are a crucial component for teachers to sustain their professional development, enhance their teaching strategies, and provide a more effective learning environment for their students. Teachers must continuously evaluate their teaching processes, improve their lesson planning and classroom management, and learn from their experiences to constantly renew themselves, which has become a fundamental necessity in modern education. This study aims to determine the reflective thinking tendencies of English teachers in Ağrı province. In this context, variables such as educational background, type of school graduated from, years of teaching experience, and gender were examined to analyze whether these factors affect teachers' reflective thinking tendencies.The population of the study consists of all English teachers working in Ağrı province. The simple random sampling method was used to select the sample, and 211 English teachers participated in the study. As a data collection tool, the Reflective Thinking Tendency Scale for Teachers and Teacher Candidates (YANDE) developed by Semerci (2007) was employed. The collected data were analyzed using non-parametric tests such as the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. According to the research findings, it was determined that educational background, type of school graduated from, and years of teaching experience did not have a significant effect on reflective thinking tendencies. However, regarding the gender variable, it was observed that female English teachers had a higher tendency for reflective thinking in terms of open-mindedness. Considering the limitations of the study, it is recommended that similar studies be conducted in different regions to enhance the generalizability of the findings, as the sample is limited to Ağrı province. Furthermore, cultural factors, teaching methods, and teachers' individual learning approaches should also be taken into account in future research to obtain more comprehensive results. The findings of this study can guide the development of professional training programs aimed at enhancing teachers' reflective thinking tendencies.