EVTOL araçların tasarım ve teknolojik evrimi: Çoklu perspektif incelemesi
The design and technological evolution of e-VTOL vehicles: A multi-perspective analysis
- Tez No: 943534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen hava araçları olan eVTOL (Electric Vertical Take-Off and Landing) sistemlerinin şehir içi ulaşım sistemlerine entegrasyonunu çoklu perspektiflerle incelemeyi amaçlamaktadır. Tez kapsamında, hukuki düzenlemeler, teknolojik gelişmeler, hava trafik kontrol sistemleriyle entegrasyon ve kullanıcı kabulü gibi temel alanlar ele alınmıştır. Bu araştırmada, eVTOL araçlarının şehir içi ulaşım sistemlerine entegrasyon süreci; hukuki, teknolojik, hava trafik kontrolü (ATC) ve kullanıcı perspektiflerinden nitel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Araştırma deseni olarak betimsel nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş; veriler, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar, ilgili alanlarda uzmanlık sahibi hukukçular, mühendisler, hava trafik kontrolörleri, apron personeli ve potansiyel kullanıcılar arasından amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Görüşmelerden elde edilen veriler, MAXQDA yazılımı kullanılarak kodlanmış ve tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu yöntem, araştırmanın çok yönlü yapısına uygun olarak her bir perspektifi derinlemesine incelemeye ve karşılaştırmalı analiz yapmaya olanak tanımıştır. Araştırma sürecinde etik kurallara riayet edilmiş, katılımcıların bilgileri gizli tutulmuştur. Araştırma bulguları, eVTOL araçlarının teknolojik olarak hızla gelişmekte olduğunu, ancak mevcut hukuki çerçevenin bu gelişime ayak uydurmakta yetersiz kaldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, hava trafik yönetim sistemlerinin eVTOL entegrasyonu için ciddi altyapı yatırımları gerektirdiği ve kullanıcıların bu yeni ulaşım biçimine dair bilgi düzeylerinin sınırlı olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, eVTOL teknolojilerinin şehir içi ulaşımda devrim niteliğinde bir dönüşüm yaratma potansiyeline sahip olduğu; ancak bu potansiyelin etkin şekilde değerlendirilebilmesi için mevzuat, altyapı ve kullanıcı farkındalığı alanlarında bütüncül bir yaklaşım benimsenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the integration of electric vertical take-off and landing (eVTOL) aircraft into urban transportation systems from a multi-perspective approach. The research focuses on four main areas: legal frameworks, technological developments, integration with air traffic control systems, and user acceptance. A descriptive qualitative research method was employed, using semi-structured interviews as the primary data collection tool. Expert opinions were obtained from airport personnel, engineers, lawyers, and potential users. The collected data were thematically analyzed using the MAXQDA software. The findings reveal that while eVTOL technologies are rapidly evolving, the current legal regulations remain insufficient to keep pace with this advancement. In addition, significant infrastructure investments are required for the integration of eVTOLs into existing air traffic management systems. Moreover, public knowledge and awareness of this new transportation mode are still limited. In conclusion, eVTOL technologies hold the potential to create a transformative impact on urban transportation. However, to fully realize this potential, a holistic approach is necessary—addressing regulatory frameworks, technological infrastructure, and user education. KEYWORDS: eVTOL, Urban Air Mobility, Aviation Technology, Air Traffic Integration, Legal Regulations, User Acceptance, Sustainable Transportation.