Kentsel hava hareketliliği üzerine bir araştırma: Sistematik tasarım yaklaşımı ile kabin tasarlanması ve ergonomik analiz yöntemlerinin birleştirilmesi
An investigation into urban air mobility: Cabin design through systematic design approach and integration with ergonomic assessment
  1. Tez No: 920264
  2. Yazar: MERVE SIRIM TİRYAKİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kentsel hava hareketliliği, artan nüfus, trafik sıkışıklığı, zorlu coğrafi koşullar, mevcut altyapının sınırlamalarına modern bir çözüm sunarak daha esnek ve verimli bir kentsel ulaşım modeli sunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bu yeni ulaşım konseptinin sürdürülebilir bir ulaşım modu olarak uygulanabilirliğini değerlendirmek ve sistematik tasarım ve tasarım düşüncesi bakış açısına dayalı yeni bir tasarım kabin tasarımı önermektir. Çalışma sistematik bir tasarım yaklaşımı kullanılarak, hava taksi kabin tasarım gereksinimlerini belirleme ve konsept geliştirme sürecini kapsamaktadır. Sistematik tasarım yaklaşımı, fikir oluşturma, karar alma, alt fonksiyon belireme ve genel tasarım süreçleri boyunca kişisel yargı ve yanlılığı en aza indirerek bir kabin konsepti gerçekleştirmesini destekleyen bir yaklaşımdır. Bilgisayar destekli tasarım araçları, hava aracını üç boyutlu ortamda simüle etmek ve ergonomik analizler yapmak için kullanılmıştır. Ergonomik analiz yöntemleri olan REBA ve RULA, tasarımın ergonomik olarak kabul edilebilirliğini analiz etmek, hataları en aza indirmek, potansiyel riskleri azaltmak, yolcu konforunu optimize etmek üzere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban Air Mobility (UAM) is a modern solution to urban transit challenges such as growing population, traffic congestion, geographic challenges, the limitations of current infrastructure and environmental concerns. Utilizing eVTOL (electric vertical takeoff and landing) technology, UAM offers fast, direct, point-to-point travel, bypassing congested road networks and enabling more flexible and efficient urban transportation. The purpose of this study is to assess the viability of UAM as a sustainable mode of transport, and proposing a new design cabin design based on systematic design and design thinking standpoint. The research process includes a comprehensive literature review and product spectrum analysis to establish foundational knowledge. Using a systematic design approach, the study breaks down air vehicle cabin design requirements into manageable sub-functions, ensuring clarity and usability. Systematic design approach supported this study by developing a cabin concept minimizing bias throughout the ideation, decision-making, and design processes. Computer-aided design (CAD) tools were employed to simulate the air vehicle in a 3D environment and conduct ergonomic analyses. The REBA (rapid entire body assessment) and RULA (rapid upper limb assessment) ergonomic analysis methods were applied further refined the design to minimize errors, mitigate potential risk, optimize comfort and verify the proposed solution. The study demonstrates UAM's potential as a viable, sustainable air transport solution. By incorporating industry standards with literature methodologies, provided a practical framework for air vehicle cabin design.