Türkiye'de yeşil finansman uygulamalarının değerlendirilmesi: SWOT ve PESTEL analizi
Evaluation of green finance practices in Turkey: SWOT and PESTEL analysis
  1. Tez No: 943615
  2. Yazar: SEMİHA İLERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel bozulma, günümüzde küresel düzeyde en acil çözüm bekleyen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu sorunlar, ekonomik sistemlerin sürdürülebilirlik temelli bir yeniden yapılanmayı gerektirdiği gerçeğini ortaya koymaktadır. Çevresel sürdürülebilirliği sağlamanın yanı sıra, ekonomik büyüme ve kalkınma hedeflerinin de gözetilmesi gereken bu dönüşüm süreci, finansal sektörün de evrimini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, yeşil finansman kavramı, çevre dostu projelerin finansmanını destekleyen bir çözüm aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, yeşil finansın ekonomik ve çevresel önemi, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkısı, yeşil finansman araçlarının finansal sistemdeki rolü üzerinde durulmuş, küresel düzeyde ve Türkiye özelinde yeşil finansman uygulamalarının gelişimi incelenmiştir. Paris Anlaşması ve Avrupa Yeşil Mutabakatı gibi uluslararası düzenlemelerin yeşil finansın yayılmasındaki etkisi değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerdeki yeşil finans yaklaşımları, yeşil finansmanın avantajları, dezavantajları ve karşılaştığı engeller detaylandırılmıştır. Çalışmada, SWOT ve PESTEL analizleri kullanılarak Türkiye'deki yeşil finansman uygulamaları değerlendirilmiştir. Araştırmada; SWOT analizi ile, Türkiye'nin yeşil finans sektöründeki güçlü ve zayıf yönlerini, fırsatlar ve tehditleri ortaya koyulurken, PESTEL analizi ile, politik, ekonomik, sosyal, teknolojik, çevresel ve hukuki unsurlar çerçevesinde dışsal faktörleri analiz edilmiştir. Yeşil finans sektörünün Türkiye'de yüksek bir potansiyele sahip olduğu ve bu alanda bilinç düzeyinin hızla arttığı, kamu çalışmalarının giderek hız kazandığı gözlemlenmiştir. Ancak, yapılan çalışmaların yeterli düzeyde olmadığı, politik, ekonomik ve yapısal yetersizliklerin bu alandaki sürdürülebilir gelişmeyi sınırlandığı sonucuna varılmıştır. Çalışma, yeşil finans uygulamalarının ilerlemesi için hukuki altyapı ve politika desteği sağlanmasının önemini vurgulamış ve bu alandaki gelişmelerin daha sürdürülebilir bir şekilde yönlendirilmesi için önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Climate change, depletion of natural resources, and environmental degradation are among the most urgent issues that require immediate solutions on a global scale. These issues highlight the fact that economic systems need to undergo a sustainability-based restructuring. This transformation process, which must ensure environmental sustainability while also considering economic growth and development goals, necessitates the evolution of the financial sector. In this context, the concept of green finance emerges as a solution tool that supports the financing of environmentally friendly projects. This study focuses on the economic and environmental importance of green finance, its contribution to sustainable development goals, and the role of green finance instruments in the financial system, while examining the development of green finance practices both globally and specifically in Turkey. The impact of international regulations, such as the Paris Agreement and the European Green Deal, on the spread of green finance has been evaluated. Furthermore, green finance approaches in developing countries, the advantages and disadvantages of green finance, and the barriers it faces have been detailed. SWOT and PESTEL analyses were used to assess the green finance practices in Turkey. The research revealed that Turkey's green finance sector holds high potential, with increasing public awareness and accelerating government efforts. However, it was concluded that the works done are not at a sufficient level, and political, economic, and structural shortcomings limit sustainable development in this area. The study emphasized the importance of providing legal infrastructure and policy support for the advancement of green finance and offered recommendations for more sustainable guidance of developments in this field.