Kuşaklararası çatışma nedenleri ve çözüm önerileri hakkındaki öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers' and students' views on the causes of intergenerational conflicts and solution suggestions
- Tez No: 943614
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KABLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, kuşaklararası çatışmanın nedenlerini ve çözüm önerilerini öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden olgu bilimi (fenomenoloji) yöntemiyle yürütülmüştür. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen, kuşaklararası çatışma deneyimi yaşayan 19 öğretmen ve 17 öğrenci gönüllüden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla, katılımcılarla yüz yüze yapılan görüşmelerle toplanmıştır. Araştırmanın analizi, içerik analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, kuşaklararası çatışmanın öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre başlıca nedenleri iletişim eksikliği, öğretmenlerin geleneksel tutumları ve teknolojiyi etkili kullanamamaları olarak belirlenmiştir. Öğretim kaynakları ve okul ortamı da bu çatışmayı beslemektedir. Çatışmanın neden olduğu olumsuzluklar arasında motivasyon düşüklüğü, stres ve akademik başarıda düşüş yer almaktadır. Kuşaklararası çatışmanın kaçınılmaz olduğu ve çözümü için empati, anlayış ve etkili teknoloji kullanımı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the causes of intergenerational conflict and its proposed solutions based on the views of teachers and students. The study was conducted using a qualitative research design, specifically the phenomenological method. The study group consisted of 19 teachers and 17 students, all volunteers, selected through criterion sampling, who had experienced intergenerational conflict. Data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form prepared by the researcher. The analysis of the data was conducted through content analysis. According to the findings of the study, the main causes of intergenerational conflict, based on the views of teachers and students, were communication deficiencies, traditional attitudes of teachers, and their inability to effectively use technology. Teaching resources and the school environment also contribute to this conflict. The negative outcomes of this conflict include decreased motivation, stress, and a decline in academic success. It is suggested that intergenerational conflict is inevitable and that the solution involves empathy, understanding, and effective use of technology.